Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan’dan Uyarı: Nakit Tuzağına Düşmeyin

ABD'li banka JPMorgan, yatırımcılara nakitten daha fazla kazanacak yatırım tavsiyesinde bulundu. Detaylar şöyle…
JPMorgan’dan Uyarı: Nakit Tuzağına Düşmeyin
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan, popüler 60/40 portföy yönteminin ölmediğini ve önümüzdeki on yılda nakitten çok daha cazip bir yatırım olacağını savundu.

Bankanın analistleri, varlıkların yüzde 60’ını hisse senetlerine ve yüzde 40’ını hazine tahvillerine koyma stratejisinin önümüzdeki 10 yıl içinde nakitten yıllık bazda 4,1 yüzde puan, enflasyondan ise 4,5 yüzde puan daha iyi performans göstereceğini belirtti.

Bunun para piyasası fonlarının bugünlerde yüzde 5’ten fazla ödeme yapmasına rağmen geçerli olduğunu sözlerine eklediler.

Yakın zamanda Bloomberg’in 60/40 modelinin göstergesi, Hazine tahvillerindeki çalkantının hisse senedi ve tahvillerdeki senkronize satışları körükleyerek yatırımcıların daha güvenli varlıklara yönelmesine neden olması nedeniyle Temmuz ayından bu yana yaklaşık yüzde 4 düştü.

JP Morgan Küresel Varlık Yönetimi küresel çoklu varlık ve portföy çözümleri başkanı Monica Issar, bunun bankanı para yöneticilerinin müşterilerden aldığı 1 numaralı soru olduğunu söyledi. Ancak nakit oranının zirve yapması ve önümüzdeki beş ila 10 yıl içinde yüzde 2 ila yüzde 2,5 civarında seyretmesinin beklenmesi ile birlikte, diğer varlıkların daha cazip getiriler sunacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Yatırımcılar, geleneksel varlık karışımını özel sermaye, gayrimenkul ve ticari ipotek kredileri dahil olmak üzere alternatiflere yüzde 25’lik bir tahsisle destekleyerek, önümüzdeki on yılda getirilerini yıllık yüzde 0,6 oranında artırırken aynı zamanda riski de azaltabilirler.

Stratejistler raporda, “Alternatiflere itiraz genellikle likidite azlığından kaynaklanmaktadır, ancak likiditenin birçok portföyde yeterince kullanılmayan bir risk primi olmaya devam ettiğine inanıyoruz” notunu düştü.

JPMorgan’ın analizine göre, dolar cinsinden nakit olarak 100 dolar, 10 yıl içinde sadece 133 dolar değerinde olacak. Karşılaştırıldığında, 60/40 modeli bir portföye yatırılan aynı miktar, aralık boyunca 197 dolara çıkacak. Portföye alternatifler eklendiğinde bu rakam 208 dolara kadar yükselebilir.

JPMorgan Asset Management’ın baş küresel piyasa stratejisti David Kelly’ye göre sonuçta müşterilerin yatırımlarını nereye tahsis etmesi gerektiği büyük ölçüde zaman ufuklarına bağlı. Kelly dünyanın geçiş halinde olduğunu ve yakın zamanda düşük faiz oranlarına düşmeyi beklemediklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın