Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JPMorgan Yükselen Petrol için Korkutan Tahminde Bulundu

ABD’li yatırım bankası JPMorgan, petrolde yükselişin devam etmesini bekliyor ve fiyatta yeni zirveler görülebilir. Detaylar haberde…
JPMorgan Yükselen Petrol için Korkutan Tahminde Bulundu
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin en büyük yatırım bankalarından JPMorgan, Rusya’daki arz kesintilerinin sürmesi halinde, petrol fiyatında büyük yükselişin sürmesini bekliyor. Bankanın analistleri bu yükselişin 185 dolara kadar sürebileceğini belirtiyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından tüccarların Rus petrolünden kaçınmasıyla brent petrol fiyatı geçtiğimiz gün 120 dolara yaklaştı. ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın enerji ithalatını yasaklama çağrıları yapsa da, şu ana kadar petrole yönelik somut bir yaptırım gelmiş değil.

JPMorgan, Rus petrolünün yüzde 66’sının alıcı bulmakta zorlandığına dikkat çekti. Kısa vadede arz şokunun, petrol fiyatlarındaki yükselişi teşvik etmesi için fiyatın 120 dolar üzerinde kalması gerektiği belirtiliyor.

Bankanın analistleri, “Yaptırımlar genişledikçe ve enerji güvenliği öncelik haline gelecek. Rusya’nın Avrupa ve ABD’ye yaptığı petrol satışlarında, potansiyel olarak günde 4,3 milyon varili etkilemesi muhtemel sonuçlar ortaya çıkabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Brent petrol fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

JPMorgan, brent petrolün yılın ikinci çeyreğinde 110 dolar, üçüncü çeyreğinde 100 dolar ve son çeyreğinde 90 dolar olmasını bekliyor. Brent petrolün fiyatı geçtiğimiz gün 120 dolara yaklaştı ve buradan 110 dolara doğru hafif geri çekilmiş durumda.

Petrolle ilgili yapılan yakın tarihli değerlendirmede, fiyat rallisinin ekonomik yıkım yaratabileceği ifade edilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu