Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan ve Standard Chartered Çin’deki Operasyonlarını Genişletiyor

Çin hükümeti COVID sonrasındaki politikası çerçevesinde iki büyük yatırım bankasına, operasyonlarını genişletmesi için düzenleyici onayı verdi.
JPMorgan ve Standard Chartered Çin’deki Operasyonlarını Genişletiyor
YAYINLANMA ZAMANI

Pekin yönetiminin kısıtlayıcı COVID politikalarını kaldırmasının ardından yabancı şirketlerin genişlemesini teşvik etmesiyle, yatırım bankaları JPMorgan ve Standard Chartered, Çin’deki operasyonlarını genişletmek için düzenleyici onayı aldı.

Çin, geçen ay sona eren sıkı COVID önlemlerinden zarar gören ekonomisini canlandırma çabalarının bir parçası olarak denizaşırı yatırımcıların güvenini artırmak için yabancı kurumlara izin verme sürecini hızlandırıyor.

Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu, JPMorgan’ın varlık yönetimi kolunun, yüzde 49 hisseye sahip olduğu China International Fund Management’in (CIFM) tam mülkiyetini almasına izin verileceğini söyledi.

Çin’de Yabancı Kurumların Teşviki Hızlandı

Onay, ABD bankasının 2020’de CIFM’yi satın almak için başvurmasından iki yıldan fazla bir süre sonra geldi. Fon danışmanlığı şirketi Z-Ben Advisors’ın genel müdürü Peter Alexander, “Hem anlaşmanın boyutu hem de JPMorgan’ın, Çin için büyümedeki etkin rolü gerçeği göz önüne alındığında, sembolik olarak çok önemli” değerlendirmesini yaptı.

Anlaşmanın yaklaşık 1 milyar dolar değerinde olacağı belirtildi. Düzenleyici, İngiltere merkezli yatırım bankası Standard Chartered’ın da, Çin’de yeni bir menkul kıymetler komisyonculuğu birimi kurmak için onay aldığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Alexander, Çinli düzenleyiciler ve hükümet yetkililerinin 2022’de sıfır COVID politikası ve Ekim’deki 20. Komünist Parti Kongresi hazırlıkları ile meşgul olduğunu, ancak yabancı kurumlara verilen onayların son zamanlarda hız kazandığını söyledi.

Kanadalı Manulife Financial Corp, Kasım ayında Çin yatırım fonu girişiminin tam kontrolünü ele geçirmek için düzenleyici onay almıştı. Aynı ay ABD varlık yöneticisi Neuberger Berman, Çin’de yeni bir fon birimi kurmak için onay aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.