Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JPMorgan Türkiye’nin Yıl Sonu Enflasyonunu Tahmin Etti

Geçtiğimiz gün TÜİK’in açıkladığı Nisan ayı enflasyon rakamları sonrası JPMorgan değerlendirmede bulundu.
JPMorgan Türkiye’nin Yıl Sonu Enflasyonunu Tahmin Etti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçtiğimiz gün Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Rapora göre enflasyonda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 69,97 olarak gerçekleşti.

ABD’li yatırım bankası JPMorgan, Türkiye’de enflasyonun yüzde 70’e dayandığına dikkat çekti ve bu şartlarda politika faizinin yüzde 14 seviyesinde kalmasının zor olduğunu belirtti.

JPMorgan, güçlü talep ve maliyet kaynaklı enflasyonist baskıların olduğuna dikkat çekerek, TCMB’nin politika duruşunu normalleştirmede acele etmediğini belirtti. Banka bu ortamda Türk lirası istikrarının enflasyonist baskıyı sınırlamada önemli rol oynamasını bekliyor.

‘Mayıs’ta En Yüksek Seviye Görülecek’

JPMorgan, Türkiye’de yıl sonunda enflasyonun yüzde 65 ila 75 aralığında olacağını tahmin ediyor. Mayıs ayı için yüzde 72 enflasyon tahmininde bulunan banka, bu seviyenin tepe noktası olacağını belirtiyor.

Banka yıl sonu ve 2023’deki TÜFE beklentilerini de güncelledi. Buna göre 2022 sonunda TÜFE tahmini yüzde 43,5’ten 49,5’e, 2023 sonunda ise yüzde 15’ten yüzde 19’a yükseltildi.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu