Yatırım yapmaya başla!

JPMorgan: Teknoloji Hisseleri Kendi Büyüklüklerinden Boğulmak Üzere

ABD'li banka JPMorgan'a göre teknoloji hisseleri için ileriye dönük farklı bir yorumda bulundu ve büyüklüklerine dikkat çekti.
JPMorgan: Teknoloji Hisseleri Kendi Büyüklüklerinden Boğulmak Üzere

ABD’nin şu anda içinde bulunduğu durum göz önüne alındığı zaman, teknoloji hisselerinin dik duruşu dikkat çekiyor. Siyasi durum ve ekonomi hakkında pek endişeli görünmeyen bu hisseler, yükselişlerini kendinden emin bir şekilde sürdürüyorlar.

Teknoloji hisseleri, tüm endeks katılımcılarını geride bırakan ve bugüne kadar %28 artış gösteren Nasdaq Kompozit, Eylül’deki kaybın yarısından fazlasını oluşturuyor.
Nasdaq Kompozit Endeksi 3 Aylık Performans
Grafik: MarketWatch

Dünkü işlemleri 11.478,88 puandan sonlandıran Nasdaq Kompozit endeksi, bugüne 11.531,83 puandan yükseliş gösterek başladı. İlk işlemlerde dalgalı seyreden endeks, 11.592,48 puana kadar yükseldi. Ardından bir miktar gerileyen endeks, %0,55 oranında artıda 11.543,17 puanda seyretmeye başladı.

Endeks, Ağustos’a edindiği kazançların bir kısmını Eylül’de geri verdi. Ekim’e yükselişle başlayan endeks, bir miktar düşüş kaydetse de Mart’ın ortasından bu yana yükselişini sürdüyor. 5 günlük getiri performansı %2,66 negatif bölgedeyken, 3 aylık getiri performansı %8,12 pozitif. Yılbaşından bu yana getirisi %28,70 ve 1 yıllık getirisi %42,49 oranında pozitif bölgede yer alıyor.

Teknoloji hisseleri, yerçekimine meydan okurken, en iyi kazanımların elde edildiği söyleniyor. Yatırımcılar, paralarının en azından bir kısmını daha düşük değerli hisse senetlerine çevirmeyi düşünüyorlar.

JPMorgan stratejistlerinden gelen bir çağrıya göreyse; teknoloji hisselerinin bu büyüklükte boğulmak üzere olduklarının ilk işareti sunabilir.
JPMorgan Teknoloji Sektörü Kazançları Revizyonları
Kaynak: JPMorgan

Bankanın Mislav Matejka liderliğindeki strateji uzmanları ekibi yayınladıkları notta, “Sektördeki tutarlı boğa piyasası duruşumuzun arkasındaki nedenlerden birinin güçlü kazanç dağıtımının olduğu teknoloji şirketlerinin sağlam sonuçlar vermesini bekliyoruz. Ancak bunun teknoloji kazançlarına karşı taktiksel bir yüksek noktaya işaret etme şansı var,” ifadelerini kullandılar.

Matejka, teknoloji hisse başına kazanç revizyonlarında diğer sektörlere göre potansiyel zirve yapma eğiliminden bahsetti. Ancak bunun aşağı yöne dönüşü kolaylaştırabileceğine de dikkat çekti. Bu durumu bir tabloyla açıklayan stratejist ve ekibi, olumlu revizyonları yavaşlatmanın bir dönüşü tetikleyebileceğini söyledi.

Ekip, teknoloji sektörünün yatırımcıları hisselerine çeken tüm iyi haberlerin tükenmeye başlıyor olabileceğini gösterdi. Netflix ve Texas Instruments’tan elde edilen kazançları örnek veren edip, sonuçların geri dönmeye hazır olduğu konusunda uyardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum