Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan Stablecoin Pazar Payındaki Artışa Dikkat Çekti

JPMorgan son günlerde stablecoin piyasasındaki artışa dikkat çekerek, bunun kripto para piyasasını olumlu etkileyebileceğini kaydetti.
JPMorgan Stablecoin Pazar Payındaki Artışa Dikkat Çekti
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan, Tether, USD Coin gibi stablecoin’lerin pazar payındaki artışın, kripto para piyasasında gelecek bir yükselişi işaret edebileceğini açıkladı.

Bankanın analistlerine göre kripto para piyasası değerindeki stablecoin pazar payı artıyor ve Haziran ortasında yeni tarihi zirvelere ulaştı. JPMorgan kripto piyasası analisti Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistler, sektörün son durumunu değerlendirdi.

Yatırımcı notu, tüm stablecoin’lerin payının yüzde 14’ün üzerine çıktığını ve 2020’den bu yana en yüksek seviyenin görüldüğüne dikkat çekiyor.

Stratejistler, “Stablecoin’lerin toplam kripto para piyasası hacmindeki payı aşırı yüksek görünüyor. Bu da aşırı satım koşullarına ve buradan kripto pazarları için önemli bir yükselişe işaret ediyor.” değerlendirmesini yaptı.

Analistlere göre, kripto pazarındaki stabilcoin’lerin daha düşük payı, sınırlı bir yükseliş ile ilişkilendiriliyor.

GCM Yatırım Banner
Stablecoin'lerin toplam kripto pazarına oranı
Kaynak: JPMorgan

Yazım itibarıyla kripto para piyasasındaki stablecoin’lerin pazar payı yüzde 17’ye ulaştı. CoinGecko’ya göre, tüm stablecoin’lerin değeri 155 milyar dolara çıkarken, toplam piyasa değeri 946 milyar dolar seviyesinde.

Yılın ikinci çeyreğinde tüm stablecoin’lerin toplam arzının büyük ölçüde düşmesine ve tarihin en keskin düşüşlerinden birini görmesine rağmen, pazar payı büyümeye devam ediyor.

Stablecoin endüstrisi, Terra gibi algoritmik varlıkların başarısızlığı nedeniyle birçok FUD ile ilişkilendirildi. Tether gibi büyük nakit destekli stablecoin ihraççıları, müşterilerine Celsius krizi gibi sorunlardan etkilenmedikleri konusunda güvence veriyor.

Ocak ayında 2 trilyon doların üzerinde olan toplam piyasa değeri geçen zaman içerisinde 1 trilyon doların altına düştü.

JPMorgan’ın kripto stratejistlerinin uzun vadede Bitcoin fiyatı konusunda olumlu bir duruş sergiledikleri biliniyor. Analistler daha önce Bitcoin için uzun vadeli hedeflerinin 150.000 dolar olduğunu bildirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın