Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan Kârında Yüzde 42 Düşüş Açıkladı! Hisseler Çakıldı

Dünyanın en büyük bankası JPMorgan, savaşın ve tarihi yükseklere çıkan enflasyon rakamlarının damga vurduğu ilk çeyreğe ilişkin kazanç bilançosunu açıkladı. İşte detaylar;
JPMorgan Kârında Yüzde 42 Düşüş Açıkladı! Hisseler Çakıldı
HABER GİRİŞ

Varlıkları bakımından dünyanın en büyük bankası JPMorgan, ilk çeyrek kazanç sezonunu başlattı. Bugün yayımlanan bilançoya göre JPMorgan’ın geliri beklentilerin altında kaldı.

İlk çeyrek kârı şüpheli krediler için artan maliyetler ve Ukrayna savaşının neden olduğu piyasa karışıklığı nedeniyle bir önceki yıla göre keskin bir şekilde düştü.

Hisse başına kazancı 2,63 dolara gerileyerek bu önceki yıla göre yüzde 42 düşüşü işaretledi. Bankanın geliri ise kazanca kıyasla daha mütevazı şekilde yüzde 5 düşüşle 31,59 milyar dolar oldu.

JPMorgan, beklenen kredi zararları için rezervleri oluşturmaya 902 milyon dolar ayırdı. Aynı zamanda Rusya’nın komşusunu işgalinden sonra indirimler ve genişleyen spreadler nedeniyle 524 milyon dolar zarar kaydetti.

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, finansal sonuçlar hakkında yaptığı açıklamada bankanın büyük ölçüde aşağı yönlü risklere ilişkin yüksek olasılıklar nedeniyle 902 milyon dolarlık kredi rezervi ekledikten sonra ilk çeyrekte 30 milyar dolarlık sağlıklı bir gelir ve 8,3 milyar dolarlık kazanç sağladığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

“En azından kısa vadede ekonomi konusunda iyimseriz” diyen Dimon, bununla birlikte yüksek enflasyon, tedarik zinciri sorunları ve Ukrayna’daki savaş nedeniyle önemli jeopolitik ve ekonomik zorluklar öngördüklerini ekledi.

JPMorgan Hisseleri Çakıldı

JPMorgan Hisse Düşüş
KAYNAK: MarketWatch

Açılış öncesinde düşük seyreden JPMorgan hisseleri, negatif seyri seans içine genişletti. Varlıkları genellikle ABD ekonomisinin sağlığının bir barometresi olarak görülen ülkenin en büyük bankasının bilançosu, piyasalarda hayal kırıklığı yarattı.

Önceki kapanışı 131,54 dolarda yapan JPM kodlu hisse senetleri, bugünkü seansa 126,90 dolarla başladı. Yazım sırasında yüzde 3’ün üzerinde düşen hisseler, 126,01 dolarlık gün içi zayıf seviye ile 2022’nin en düşüğünü kaydetti. Ocak 2021’den bu yana en zayıf değerine gerileyerek yaklaşık 1,5 yılın düşüğüne indi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.