Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

JPMorgan: El Salvador’a, Bitcoin Kullanımı Nedeniyle Yaptırım Uygulanabilir

Bitcoin’in yüksek volatilitesi, yasal kullanımının önünde engel oluşturabilir.
JPMorgan: El Salvador’a, Bitcoin Kullanımı Nedeniyle Yaptırım Uygulanabilir

Geçtiğimiz haftalarda El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanıdığını duyurmuştu. Alınan bu karar ile El Salvador, bir kripto para birimini resmi olarak tanıyan ilk ülke oldu. JPMorgan’a göre yapılan bu düzenleme ilerleyen dönemde El Salvador için yeni sıkıntılar doğurabilir.

Banka, Bitcoin’in %90’ının bir yıldan fazla bir süredir el değiştirmeyen likit olmayan varlıklara bağlı olması nedeniyle sorunların ortaya çıkabileceğini söyledi.

Yüksel Volatiliteye Dikkat Çekildi

Yüksel Volatiliteye Dikkat Çekildi

Açıklamada, ülkedeki son zincir içi işlem hacminin yaklaşık %4’ünü ve 12 ayda cüzdanlar arasında aktarılan tokenlerin toplam değerinin %1’inden fazlasını temsil edecek olan günlük ödeme işlemlerinin altı çizildi.

JPMorgan analistleri, BTC’nin yüksek volatilitesi nedeniyle, El Salvador’a yönelik kısıtlamaların söz konusu olabileceğini düşünüyor. Banka ayrıca ülkede yaşayanların %46’sının Bitcoin’le ilgili hiçbir bilgi sahibi olmadığının altını çiziyor.

Bitcoin 2021 yılı boyunca geniş bir fiyat aralığında işlem gördü. Yılın başında 9.000 dolar seviyesinde bulunan kripto para birimi, Nisan ayında 64.800 dolara kadar çıktı ve tüm zamanların en yüksek seviyesini elde etti.

Buradan yönünü aşağı çeviren BTC, %50’den fazla değer kaybetti ve düşüşünü 30.000 dolara kadar sürdürdü. Yazım itibariyle Bitcoin 34.400 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bitcoin’in birçok savunucusu bile, bunun iyi bir değer saklama aracı olduğunu düşünse de, ödeme mekanizması olarak kullanımının sınırlı olduğunu söylüyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum