Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan: Dijital Varlık Projelerinde Öncelikle Tüketici Korunmalı

JPMorgan’ın dijital varlıklar birimi CEO’su Umar Farooq, kripto para işlemlerindeki riskleri azaltmak için çok zaman harcandığını söyledi. Ayrıntılar haberde...
JPMorgan: Dijital Varlık Projelerinde Öncelikle Tüketici Korunmalı
HABER GİRİŞ

ABD’li yatırım bankası JPMorgan’ın blok zinciri birimi Onyx’in CEO’su Umar Farooq, finans kurumlarının dijital varlık deneylerine başlarken tüketicinin korunmasına öncelik vermeleri gerektiğini söyledi.

Blok zinciri projeleri ve diğer kripto protokolleri, finansal hizmetleri daha verimli, erişilebilir ve uygun fiyatlı hale getirme potansiyelini barındırıyor. Ancak gerekli önlemler alınmazsa, müşteriler siber güvenlik risklerine kalabiliyor.

Son dönemdeki hack ve dolandırıcılık faaliyetlerinden birçok kripto yatırımcısı etkilendi. Kripto borsası Binance’ın blok zinciri BNB Chain, Ekim ayında 100 milyon dolarlık bir saldırıya uğradı ve Deribit bu ay sıcak cüzdan hackinde 28 milyon dolar kaybetti.

‘Müşterilerimizin Korunması Önceliğimiz’

Farooq açıklamasında, “Bir bankanın düzenleyici ve müşteri açısından yapması gereken şey, bizim müşterilerimizi korumamız gerektiğidir. Onların parasını kaybedemeyiz” ifadelerini kullandı.

Etkileşime giren insanın kim olduğunu ve ne yapmasına izin verildiğini doğrulayan bir tür kimlik veya müşterini tanı çözümüne ihtiyacın olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Farooq, JPMorgan’ın müşterinin blok zinciri cüzdanında yaşayan doğrulanabilir kimlik bilgileri adı verilen bir çözüm kullandığını açıkladı. Müşteri ticaret yapmak için bir protokole gittiğinde, protokol bu bilgileri doğruluyor.

Yetkili isim, “Kimse kontrol etmezse ve kimin kime para gönderdiğini bilmezse insanların sınır ötesi para gönderebileceklerini öngöremiyorum. Er ya da geç bir kara para aklama olayına girecekler” diye konuştu. Bunların sistematik konulara geçmeden önce ele alınması gereken çok temel şeyler olduğunu sözlerine ekledi.

Farooq ayrıca, Singapur Para Otoritesi’nin Mayıs ayında açıkladığı bir endüstri pilot programdaki Project Guardian’ın güvenlik ve doğrulama sorunlarından bazılarına değindi.

Pilot uygulamada, DBS Bank, JPMorgan ve SBI Digital Asset Holdings, tokenize edilmiş döviz ve devlet tahvillerinde işlemler gerçekleştirdi. Bir finansal varlığın tokenleştirilmesi, sahiplik haklarının dijital tokenlere dönüştürülmesi olarak tanımlanıyor.

Varlıkları ilk kez tokenize ettiklerini belirten Farooq, “Aslında dünyadaki herhangi bir bankanın halka açık bir blok zincirindeki cüzdanları ilk kez tokenize ettiğini düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın