Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JPMorgan Chase Başkanı Frenkel FED’den Bir veya İki Faiz Artırımı Bekliyor

JPMorgan Chase International Yönetim Kurulu Başkanı Jacob Frenkel, FED'in 2019 yılında bir veya iki kere faiz artırımı yapacağını beklediğini açıkladı.
JPMorgan Chase Başkanı Frenkel FED’den Bir veya İki Faiz Artırımı Bekliyor
Yorum

JPMorgan Chase International Yönetim Kurulu Başkanı Jacob Frenkel, ABD’de 2019 yılında bir ya da iki kere daha faiz artırımına gidilmesini beklediğini söyledi. Davos’ta CNBC ile yaptığı görüşmede, ekonominin gayet iyi durumda olduğunu belirtirken, merkez bankalarının ayrı yönlere gideceği bir dönem yaşanacağını ifade etti.

Frenkel, FED’in 2019’da bir veya iki kere faiz artıracağını öngörürken, Avrupa’nın kritik aşamayı atlatmak için zaman gerektiğini söyledi.

Frenkel FED Faiz YorumuFrenkel, her merkez bankasının ayrı yönlerde ilerleyeceğini belirtirken, Avrupa’nın kritik safhayı atlatması için hala zamana ihtiyacı olduğunu vurguladı. Japonya’da ise büyümenin hala zayıf olduğunu; ama buna karşın küresel ekonominin durumunun bazılarının dert ettiği kadar kötü durumda olmadığını ifade etti.

JPMorgan Chase’den bir diğer haber ise bitcoin ile ilgili oldu. Analistleri tarafından hazırlanan notta, bitcoinin fiyatının Çinli üreticiler dışında üretim maliyetinin altında olması nedeniyle yüksek maliyetli üreticilerin piyasa dışında kalacağı belirtildi. Bitcoin üretmenin üretim ağırlıklı nakit maliyetinin, dördüncü çeyrekte küresel çapta ortalama 4060 dolar olduğu söylendi.

Bitcoin 3600 dolar seviyelerinden işlem görürken, üretim yapmak için fazla cazip görülmediği yorumları yapılmaya başlandı.

Bitcoin Üretmek Cazip DeğilOrtalamanın altında ve üzerinde spreadin çok yüksek olması nedeniyle üretimden belirgin bir şekilde kazanan ve kaybedenlerin mevcut olduğu belirtildi. Düşük maliyetli Çinli madencilerin, bitcoin başına 2400 dolar gibi çok daha düşük bir maliyetle üretim yaptıkları dile getirildi.

Natasha Kaneva öncülüğündeki JPMorgan analistleri, dün paylaştıkları kripto para raporunda, Çin’deki ucuz üretimle ilgili olarak madencilerin enerji fazlasını satmak isteyen alüminyum dökümcüleri gibi elektrik üreticileri ile doğrudan alım anlaşmaları yapmalarını işaret etti.

Kripto para madencilerinin en büyük maliyeti ise veri bloklarını işlemede kullandıkları güçlü bilgisayar donanımlarını çalıştırmak için gerekli olan elektrik olarak açıklandı.

Kripto Para Üretim Maliyeti ElektrikJPMorgan analistlerinin raporunda, “Bitcoin fiyatlarının Ekim boyunca seyrettiği yaklaşık 6500 dolardan 4000 doların altına gerilemesi marjları düşük maliyetli Çinli madenciler dışında her yerde giderek daha fazla negatif bölgeye çekti,” ifadeleri kullanıldı. Analistlere göre negatif marjlarla birlikte daha fazla yüksek maliyetli üretici piyasadan çıkmak zorunda kalacaklar.

Bitcoin fiyatına baktığımızda ise 3500 – 4000 dolar bandında hareketinin devam ettiği dikkat çekiyor. 2018 yılının Kasım ayı ortasında başlayan düşüş hareketi, bitcoin fiyatını 4000 doların altına çekerken, o tarihten beri düşük seviyelerin korunduğu görülüyor. 15 Aralık 2018 – 15 Ocak 2019 aralığında 4000 dolar civarında kaydedilen bitcoin fiyatı, şu sıralarda düşüş yönlü hareketle 3500 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu