Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan CEO’su Bitcoin için Merkeziyetsiz Dolandırıcılık Yakıştırması Yaptı

JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, kripto para birimlerine yönelik eleştirisel yaklaşımını sürdürüyor. Dimon, Bitcoin için ponzi yakıştırması yaptı.
JPMorgan CEO’su Bitcoin için Merkeziyetsiz Dolandırıcılık Yakıştırması Yaptı
HABER GİRİŞ

ABD’li yatırım bankası JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon, uzun zamandır kripto paralara yönelik sert sözleri ile adından söz ettiriyor. Bir etkinlikte açıklamalarda bulunan Dimon, Bitcoin’i merkeziyetsiz bir saadet zinciri olarak tanımladı.

2017’de, Bitcoin’i bir “sahtekarlık” olarak nitelendiren Dimon, herhangi bir JPMorgan yatırımcısının işlem yaparken yakalanırsa hemen kovulacağını söylemişti. O zamandan beri Dimon duruşunu biraz yumuşattı ve hatta blockchain teknolojisinin bir değeri olduğuna inandığını belirtti.

JPMorgan, patronunun kriptoya karşı olumsuz tutumuna rağmen defalarca blockchain ile uğraştı. Ancak Dimon, Bitcoin’in kendisine yönelik eleştirilerini sürdürüyor. Dimon, kriptoları asla gerçek paranın yerini alamayacak veya etkili bir ödeme sistemi haline gelemeyecek spekülatif bir varlık olarak görüyor.

Kripto paraların daha çok yasa dışı faaliyetler için kullanıldığını savunan Dimon, insanların bunlara ürün ve hizmet satın almak yerine yatırım aracı olarak sahip olduğunu, çünkü fiyatlarımn çılgınca yükseldiğini ve düştüğünü belirtti.

Kripto Karşıtlığı Geniş Alana Yayılmış Durumda

Bitcoin ve diğer kriptolara şüpheli yaklaşımda bulunan tek isim Jamie Dimon değil. Başta hükümetler olmak üzere pek çok isim, dijital varlıkların düzenlenmesi ya da yasaklanması gerektiğini savunuyor.

GCM Yatırım Banner

Kripto para piyasası ise geçen zaman içerisinde aşağı ve yukarı yönlü sert hareketlere rağmen yükselişini sürdürüyor. Kasım 2021’de marketin toplam değeri 3 trilyon dolara kadar çıkmış ve rekor kırmıştı. O günden bu yana makroekonomik olumsuz ortam ve kripto ekosistemi içerisinde iflasa sürüklenen şirketler, piyasada büyük bir para çıkışına neden oldu.

Bitcoin yüzde 75’e takın değer kaybı yaşadı ve an in itibarıyla 17.200 dolardan işlem görüyor. Kripto para piyasasının toplam değeri ise 850 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.