Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JPMorgan/Cebeci Tek Haneye İnen Enflasyonun Bu Seviyede Kalmayacağını Öngördü

Enflasyon Eylül ayında %9,26 ile tek basamağa inerken, JP Morgan Başekonomisti Yarkın Cebeci bu durumun en fazla 2 ay süreceğini ve yeniden yükseleceğini söyledi.
JPMorgan/Cebeci Tek Haneye İnen Enflasyonun Bu Seviyede Kalmayacağını Öngördü
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bu sabah açıkladığı verilere göre tüketici fiyat endeksi Eylül ayında aylık bazda %0,99 oranında artış gösterdi. Yıllık %9,26 artan enflasyon 2017 yılının Temmuz ayından bu yana ilk defa tek haneye geriledi.

Çekirdek enflasyon yıllık %7,54’e gerilerken yurt içi üretici fiyat endeksinde %0,13 oranında artış oldu. Açıklanan rakamlar ekonomistlerin beklentilerine paralel yönde gerçekleştiği için piyasalara olumlu yansıdı.

Verilerin ardından Türk varlıklarına gelen alımlarla borsa yükselişe geçti, dolar ise 5,66’ya geriledi JPMorgan Başekonomisti Yarkın Cebeci ise tek haneye inan enflasyonun bu seviyede kalmayacağını ve yılı %12’nin üzerinde tamamlayacağını söyledi.

Yarkın Cebeci iç talebin düşük, liradaki dalgalanmanın sınırlı olduğu bir dönemde enflasyonun tek haneye inmesinin beklenen bir durum olduğunu belirtti.

Enflasyon Geri YükselecekEnflasyonda vergi düzenlemeleri ve kamu fiyat artışından başka herhangi bir baskı olmadığını söyleyen Cebeci, tek haneye inmesinin sürpriz olmadığını dile getirdi. Fakat önemli olan şeyin tek haneye inmek değil burada kalıcılık sağlamak olduğuna dikkat çekerek en fazla iki ay sonrasında yeniden yükseleceğini öngördü.

İç talepte son zamanlarda hafif bir hareketlenme olduğunu belirten Cebeci, baz etkisiyle birlikte yıl sonunda yeniden %12 seviyesinin üzerine çıkılacağını tahmin etti. Önümüzdeki 7 ay boyunca da bu oranın altına düşmesini beklemediğini sözlerine ekledi. Merkez Bankası’nın son açıkladığı Para Politikası Kurulu metninde, kararların enflasyona bağlı olarak alındığını hatırlatan Cebeci, eğer oranda düşüş olursa faiz indiriminin devam edeceğini yorumladı.

Olası indirim halinde ise sene sonuna kadar 150 baz puan indirim beklediklerini açıkladı. Politika faiz oranında 300 baz puanın üzerinde indirim yapılmasının olumsuz etki yaratacağını sözlerine ekledi.

Açıklanan rakamları değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak büyük bir aşamayı geride bıraktıklarını söyledi.

Berat Albayrak Enflasyon YorumuEnflasyonla mücadelede oldukça önemli aşamalar katedildiğini söyleyen Albayrak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; “Enflasyonda ve cari dengedeki bu başarıyı, ekonominin tüm alanlarına taşıyacağız. Gece gündüz demeden çalışacak ve #SonundaKazanacağız.” ifadesine yer verdi. Ekonomist Mevlüt Tatlıyer ise tek haneli oranların 2020 yılından itibaren kalıcı bir şekilde devam edeceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu