Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

J.P. Morgan, Trump Tweetlerinin Piyasalara Etkisini İzlemek için “Volfefe Endeksi”ni Yarattı

Trump'ın attığı tweetlerin finans piyasalarını nasıl etkilediğini izlemek isteyen J.P. Morgan, Volfefe Endeksi'ni yarattı.
J.P. Morgan, Trump Tweetlerinin Piyasalara Etkisini İzlemek için “Volfefe Endeksi”ni Yarattı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar, ülkelerle ilişkisini bozabiliyor ve finans piyasalarını allak bullak edebiliyor. Bazıları bunların dikkate alınmamasını söylerken, Trump atacağı adımların ilk haberini tweetleri ile veriyor.

Trump’ın pazarda hareketlilik yaratan tweetleri, Ağustos ayında art arda gelirken, Çin ile olan anlaşmazlığı büyüttü ve faiz oranları konusunda FED’e yönelik sert söylemleri dikkat çekti.

Trump’ın tweetlerinin tahvil piyasası üzerindeki etkisini ölçmeye çalışan J.P. Morgan, Volfefe Endeksi’ni tasarladı. Bu endeks, Trump’ın tweetlerinin ABD’nin faiz oranlarındaki oynaklığı nasıl etkilediğini analiz etmeye yarayacak.

Volfefe EndeksiJ.P. Morgan, Trump’ın rezil ve hala esrarengiz ‘covfefe’ tweetinden sonra adlandırılan endeksin, 2 yıllık ve 5 yıllık Hazineler için zımni oran oynaklığındaki hamlelerin ölçülebilir bir kısmını açıkladığını buldu.

J.P. Morgan raporunun yazarları, “Bu, cumhurbaşkanının tweetlerinin birçoğunun Federal Rezerv’e odaklandığı ve ticari gerilimlerin geniş ölçüde yakın vadeli ekonomik performansa etki eden ve aynı zamanda FED’in bu tür gelişmelere verdiği tepkiler olarak görülmesi gibi oldukça mantıklı geliyor,” ifadelerini kullandılar.

Trump’ın mesajlarında en çok; Çin (China), Milyar (Billion) ve Ürünler (Product) gibi anahtar kelimelerle ticaret ve para politikasına yönelik kelimeler geçiyor.

Bu tweetlerin, başkanın takipçilerinden beğeni veya retweet gibi olumlu cevaplar alması olasılığının azaldığı da söylendi.

Trump’ın Twitter Alışkanlıkları

Trump'ın Twitter Alışkanlıkları2016 yılındaki seçimlerden bu yana Trump, yaklaşık 65 bin takipçisine günde 10 tweet atıyor. Aynı zamanda Trump’ın hesabına bağlı on binlerce kişisel hesap bulunuyor.

2018’den günümüze kadar pazar saatlerinde meydana gelen yaklaşık 4 bin retweet edilmemiş gönderiden sadece 146 tanesi piyasayı hareketlendirdi.

J.P. Morgan’ın raporuna göre; Trump’ın öğleden sonra saat 1 ila 2 arasında genellikle 3 kez tweet attığı belirtildi. Trump’ın öğleden önce 03:00 tweetleri, gecelik pazar derinliğinin zayıf olma eğilimi nedeniyle ABD’deki oran piyasaları için sıkıntı yaratabilecek olan öğleden sonra 03:00 tweetlerinden daha yaygın.

Bank of America Merrill Lynch’e göre; Trump’ın çok fazla tweet attığı günlerde negatif borsa getirilileri gözleniyor. Trump’ın tweet etkinliği, Çin ticareti veya Amerikan Merkez Bankası’na ani saldırılar yaparak piyasaları tahrip edebilirken, genel olarak borsa için hala iyi durumda.

Dow Jones Sanayi Ortalaması, 2016 başkanlık seçimlerinden bu yana yüzde 42 oranında ve Trump’ın göreve başlamasından bu yana yüzde 31 oranında artış kaydetti.

Bank of America Merrill Lynch baş sermaye stratejisti olan Savita Subramanian, “Ticaret konuşması, politik kampanya ve tweetler, Çin’den Fed politikasına ve vergi politikasına kadar oynaklığa katkıda bulundu. Ağustos ayında açıklanan yeni tarifeler, 2019/20 hisse başına kazanç büyüme tahminlerimizde yüzde +2 / +7 oranında aşağı yönlü risk olduğunu gösteriyor,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu