Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JP Morgan’a Göre Tesla’nın Bitcoin Alımı Tahminleri Yanıltabilir

JP Morgan, Bitcoin’in geleceği için Tesla’nın yatırımının takip edilmesinin doğru olmayacağını açıkladı.
JP Morgan’a Göre Tesla’nın Bitcoin Alımı Tahminleri Yanıltabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

JPMorgan’a göre Tesla’nın büyük bitcoin yatırımı sonrası, şirketlerin bu çizgiden BTC’nin geleceğini takip etmesi doğru bir hamle olarak görünmüyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla, 1.5 milyon dolar değerinde Bitcoin alımı yaptığını açıkladı. Bu gelişme sonrası BTC 48 bin dolar seviyelerine kadar yükseldi. Analistlere göre Tesla’nın bu hamlesi sonrası Bitcoin’in geleceğini takip etmek pek mümkün görünmüyor.

JP Morgan, kurumsal şirketlerin Tesla yatırımını takip etmesinin bitcoin’in oynaklığı hakkında doğru fikir vermeyeceğini kaydetti. Bitfinex’in CTO’su Paolo Ardoino, daha fazla şirketin dünyanın en büyük kripto para birimini benimsemek ve bilançolarına eklemek için hazır göründüğünü söyledi.

Analistler Kurumsal Akışlara Dikkat Çekti

Analistler Kurumsal Akışlara Dikkat Çekti

Analistlerin paylaştığı notta, kurumsal portföylerde tipik olarak banka mevduatları, para piyasası fonları ve kısa vadeli bonolar ın yer aldığı ve yıllık oynaklığın yüzde 1 civarında seyretmesi anlamına geldiği belirtildi. Bu nedenle portföyde yaşananların ciddi bir oynaklık yaratabileceği söyleniyor.

JP Morgan analistleri Tesla’nın yatırımı ile başlayan Bitcoin rallisinin, spekülatif kurumsal hareketlere daha az bağlı olduğunu düşünüyor. Bu tahminlerin yanı sıra Tesla’nın yatırımı nedeniyle BTC’nin destekleneceğini inkar etmiyor.

GCM Yatırım Banner

Stratejistler, “Tesla’nın örneğini eninde sonunda kaç şirketin takip ettiğine bakılmaksızın, bu haftaki duyurunun, bitcoin vadeli işlemleri ve perakende akışları yoluyla spekülatif kurumsal akışları destekleyerek bitcoin için kısa vadeli yörüngeyi aniden değiştirdiğine şüphe yok” diye yazdı. İlerleyen günlerdeki fiyat artışında da kurumsal akışların önemli rol oynayacağı yer verildi.

BTC güne düşüşle başladı

Bitcoin güne yüzde 4 düşüş ile başladı ve 44 bin dolar seviyesinden işlem görüyor. Son bir hafta içerisinde Tesla’nın yaptığı 1.5 milyar dolarlık alımın etkisiyle kripto para birimi 48 bin dolar seviyelerine kadar çıkmıştı. Analistler 50 bin dolar seviyesine kısa sürede ulaşılabileceğini belirtiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın