Yatırım yapmaya başla!

JP Morgan TCMB’nin 2019’da 650 Baz Puan Faiz İndirimi Yapacağını Öngörüyor

ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan, değerlendirmeye aldığı 24 gelişmekte olan ülkeden 19’unun merkez bankasının faiz oranlarını artıracağını, Türkiye’nin ise yıl sonuna kadar 6,5 baz puanlık indirim yapacağını tahmin etti.
JP Morgan TCMB’nin 2019’da 650 Baz Puan Faiz İndirimi Yapacağını Öngörüyor

ABD merkezli uluslararası bankacılık ve finansal hizmetler şirketi JP Morgan Chase & Co. gelişmekte olan ülkeler için 2019 yılı faiz oranı değişim beklentilerini paylaştı. 24 ülkenin 19 tanesinde faiz oranında artış bekleyen kurum, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yıl sonuna kadar faiz oranlarında 650 baz puanlık indirim yapacağını beklediklerini bildirdi.

ABD’li yatırım bankası JP Morgan tarafından yapılan sunumda, gelişmekte olan 24 ülke ekonomisinden, 19’unda faiz artışı beklendiği söylendi.

Kurum analistleri finansal krizin ilk belirtilerinin görüldüğü 2006 yılından bu yana ilk defa bu kadar fazla sayıda gelişmekte olan ülkenin faiz oranlarını yükselteceğini tahmin ettiklerini bildirdi. Yapılan çalışma neticesinde sadece Türkiye, Hindistan, Çin ve Nijerya’nın faiz oranlarının düşürmesinin beklendiği ifade edildi.

Malezya’nın faiz oranlarını sabit tutması beklenirken, geri kalan 19 ülkede artış olacağı tahmin edildi. TCMB şu anda %24 politika faiz oranı uyguluyor. JP Morgan analistleri bu oranın 2019 yılının ikinci çeyreğinde %23’e, üçüncü çeyreğinde %20,5’e ve son çeyreğinde %17,5’e düşmesini bekliyor.

Para biriminde çok sert değer kaybı görülen Arjantin, JP Morgan değerlendirmesinde yer almadı.

JP Morgan Küresel Araştırma Birim Başkanı Joyce Chang, ABD Merkez Bankası’nın (FED) bu yıl faiz artırım sayısının azaltmasıyla birlikte, bu durumun gelişmekte olan ülkelerdeki artış sayısını da azaltabileceğini söyledi. Rusya, Brezilya, Ermenistan ve Zambiya gibi ülkelerin 2015 ve 2018 yılları arasında faiz oranlarını düşürerek, fon yöneticilerinin karlarının yükselmesini sağladığı ifade edildi.

Gelişmekte olan piyasaların yerel para birimi tahvillerinin geçen yıla göre çok daha iyi bir yıl geçirmesini beklediği bildirildi.

JP Morgan Küresel Araştırma Birim Başkanı Joyce Chang, gelişmekte olan ülkelerin dolar cinsi borçlarının 2018 yılında %4,3 oranında gerileme kaydettiğini, ancak bu yıl %2,2’lik bir artış olmasını tahmin ettiklerini söyledi. Geçen yılın Şubat ayından itibaren toparlanan dolar ve ABD’de yükselen borçlanma maliyetlerinin, Türkiye ve Arjantin gibi ülkelerin para birimlerinde değer kaybına yol açtığı söylendi.

FED’in 18-19 Aralık’ta yapılan toplantı tutanakları, finansal piyasaların sert düşüş kaydetmesi ve küresel yavaşlamaya dair raporlar konusunda artan endişeler olduğunu gösterdi. Tutanaklar politika yapıcılarının ABD ekonomisinin geçen ay iyi durumda olduğunu düşündüğünün sinyallerini verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum