Yatırım yapmaya başla!

JP Morgan ve Moody’s Türk Bankalarıyla İlgili Değerlendirmede Bulundu

BDDK’nın sorunlu kredilerin yıl sonuna kadar yeniden sınıflandırılması talebine yabancı kurumlardan yorum geldi.
JP Morgan ve Moody’s Türk Bankalarıyla İlgili Değerlendirmede Bulundu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), geçen hafta yaptığı açıklamada bankacılık sektöründe takip hesaplarına aktarılması gereken 46 milyar TL büyüklüğünde kredi tespit edildiğini bildirdi.

Söz konusu kredilerin büyük miktarda inşaat ve enerji sektöründe kullanıldığı belirtilirken Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisinin özel sektörün yaptığı borç kredileri olduğu vurgulandı. BDDK’nın bu açıklamaları günlerdir kamuoyunu meşgul ediyor.

Borsada işlem gören bankacılık hisseleri batık kredi açıklamasıyla sert düşüş göstermişti. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service ve uluslararası bankacılık-finansal hizmetler şirketi JPMorgan Chase & Co. Türk bankalarına yönelik değerlendirmede bulundu.

Moody’s BDDK’nın açıkladığı 46 milyar liralık tahsili gecikmiş alacak (TGA) tutarının bankacılık sektörünün varlık kalitesini baskılayacağını yorumlandı.

Moody's Türk BankalarıKredi derecelendirme kuruluşu Moody’s BDDK’nın 46 milyar liralık sorunlu kredinin 2019 sonuna kadar yeniden sınıflandırılması talebi hakkında yaptığı değerlendirmede bu gelişmenin sektör üzerinde baskı yaratacağını belirtti. Takipteki kredilerin yeniden sınıflandırmasının Türk bankalarının kredi notu açısından da olumsuz bir durum olduğu ve kârlılığını azaltacağını bildirildi.

Toplam kredinin ağırlıklı olarak enerji ve inşaat sektöründe olduğu gözlenirken enerji sektörünün görece daha iyi olduğu ancak birkaç borçlunun temerrüde düşmesi durumunda tahsili gecikmiş alacakların birdenbire yükseleceği vurgulandı.

Kuruluş tarafından yapılan değerlendirmede 2017 yılının Temmuz ayında %3,1 olan Türk bankacılık sistemi TGA rasyosunun, 2019 yılının aynı ayında %4,6’ya yükseldiği açıklandı. Söz konusu oranındaki artışın varlık kalitesindeki baskıyı sürdüreceği yorumlanan raporda sermaye yeterlik rasyosunun aynı dönem için %17’den %18,2’ye yükseldiği açıklandı.

JPMorgan Chase & Co. ise alınan kararın sektöre etkisinin yönetilebilir olduğunu ifade etti.

JPMorgan Chase & Co. Türk BankalarıGeçen hafta açıklanan batık kredi konusunda birçok uzman çeşitli yorumlarda bulundu. JP Morgan analistleri söz konusu gelişmenin sektöre etkilerinin yönetilebilir olduğunu belirtirken, olumsuz etkileyeceğini düşünen büyük bir kesim de mevcut.

Prof. Dr. Selva Demiralp, “Bu hamle bankalara ‘zararı sen karşıla’ demiş olmak anlamına geliyor, zaten bankanın bekleyebileceği en kötü senaryoydu. Fakat olumlu olan, takipteki alacaklar için söylenen %4.6’lık rakamın daha gerçekçi olan %6.3’e çıkmış olması” şeklinde bir yorumda bulundu.

Nurol Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Akkurt sorunlu kredilerin banka bilançosundan çıkacak olmasının gelecek yıl uluslararası piyasalarda sendikasyon konusunda daha rahat hareket etmelerini sağlayacağını söyledi. İstanbul Portföy Genel Müdürü Tufan Deriner de atılan adımın sorunun çözülmesi için gerekli olduğunu belirtti. Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı Özlem Derici ise kısa vadede kredi arzını negatif etkileyeceğini yorumladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum