Yatırım yapmaya başla!

JP Morgan: Küresel Olarak Kadınların Yönetim Kurullarına Katılımı Artsa da İlerleme Yetersiz

Dünya Kadınlar Günü öncesinde yayınlanan JP Morgan raporunda, kadınların yönetim kurulu direktörlüğündeki paylarındaki artışa rağmen hala yapılacak çok şey olduğu söylendi. Detaylar aşağıda;
JP Morgan: Küresel Olarak Kadınların Yönetim Kurullarına Katılımı Artsa da İlerleme Yetersiz

Bugün JP Morgan tarafından yayınlanan bir rapora göre küresel olarak kadınların yönetim kurulu direktörlüğündeki payları geçen yıl, başı çeken büyük Amerikan şirketleriyle birlikte küresel çapta arttı.

Dünya Kadınlar Günü öncesinde yayınlanan ve cinsiyet dengesini sağlamaya odaklanan rapor, kadınların dünya genelinde kurumsal kurullara katılımının geçen yıl geliştiğini ancak kadınların ilerlemesine yardım etmek için yapılması gereken daha çok şey olduğunu gösterdi. Buna göre ABD’deki yönetim kurullarındaki direktörlerin oranı 2017 yılındaki yüzde 20.4 seviyesinden 2018’de yüzde 22’ye çıktı. Bununla birlikte kadınların yönetici seviyelerinde ilerle kaydetmeyi zor buldukları ve 2018’de bu alandaki ilerlemenin hız kestiği sonuçlarına varıldı.

Fortune 500 şirketlerindeki kadın icra kurulu başkanlarının sayısı ise 2017’deki yüzde 6’dan 2018’de yüzde 5’e gerilediği aktarıldı.

Fortune 500 Şirketleri Kadın İcra Kurulu Başkanı Sayısı Azaldı Raporda; dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve şu anda bir ABD eyaleti olan Kaliforniya’nın kurumsal kurullarda cinsiyet çeşitliliği gerektiren yasalar uygulamaya başladığı aktarıldı. Ancak daha iyi açıklama dahil olmak üzere yönetici düzeyindeki kadın temsilini artırmak için daha fazla çalışma yapılması gerekiyordu. J.P. Morgan’ın raporu, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan pazarları izleyen küresel endeks sağlayıcısı MSCI’nin All Country World Index’in altında, şirketlerin yüzde 21’inin hala tamamı erkeklerden oluşan kurullara sahip olduğunu buldu.

Söz konusu şirketlerin çoğu Çin, Japonya ve Güney Kore başta gelmek üzere Asya ülkelerinde bulunuyordu.

Şirketlerin Yüzde 21'i Hala Tamamı Erkek Kurullardan oluşuyor Raporda kadınların kurulda en çok ilerlediği ülkeler arasında ise Norveç, Fransa, İsveç, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın yer aldığı söylendi. MSCI endekslerine göre şirketlerin CEO pozisyonunu en çok kadınların doldurduğu ülkenin Pakistan olduğu, ardından Finlandiya, Yunanistan, İsveç ve Belçika’nın bulunduğu bildirildi.

Bunların yanında ABD’li yatırım bankası raporda; “Özellikle cinsiyet çeşitliliğini aşılamak için şirketlerin daha fazla şey yapması gerektiği açık çünkü kadınlar hala iş yerindeki tüm seviyelerde yeteri kadar temsil edilmiyor.” dedi.

İlaveten, araştırmanın da gösterdiği gibi erkeklerin genel olarak potansiyellerine göre işe alınıp terfi edilirken kadınların sıklıkla geçmiş performanslarına göre işe alınıp terfi edilmeleri nedeniyle şirketlerin değişime işe alım ve terfi uygulamalarını hem giriş hem de yönetici seviyesinde değiştirmeyle başlamaları gerektiği vurgulandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum