Yatırım yapmaya başla!

JP Morgan’ın Çin Uzmanı Yöneticisi: Ekonomik Soğuk Savaş Geliyor Olabilir!

Çin'in gayriresmi sesi olarak da tanınan JP Morgan Chase’in Asya Pasifik Başkan Yardımcısı Jing Ulrich, ticaret savaşı hakkında konuştu. Detaylar şöyle;
JP Morgan’ın Çin Uzmanı Yöneticisi: Ekonomik Soğuk Savaş Geliyor Olabilir!

Tianjin’deki Dünya Ekonomik Forumu konferansında konuşan JP Morgan Chase’in Asya Pasifik Başkan Yardımcısı Jing Ulrich, mevcut ticaret anlaşmazlıkları hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ekonomik soğuk savaşın yolda olabileceğini söyleyen Ulrich, Çin’in dış baskıdan dolayı iç politikasını değiştirmeyeceği belirterek sorunun teknolojik alanda olduğunu ve hem Çin’in hem de ABD’nin öncülük etmek istediğini söyledi. Bunların yanında; hafta başında önce Trump’tan ardından da Çin’den gelen yeni tarifelere rağmen her iki ülkenin hisse senedi piyasasının da yükseliş gösterdiği dile getirildi.

Analistler, vergilerin tacirlerin beklediği kadar şiddetli olmadığını ve bir uzlaşma için hala umut olduğunu bildirdi.

Fakat ikisi de farklı kültürlerden gelen dünyanın en büyük iki ekonomisinin, kendi gelişimlerini takip ederek bu öngörünün tam tersi yönde hareket edebilecekleri de vurgulandı. JP Morgan Chase’in Asya Pasifik Başkan Yardımcısı Jing Ulrich de; “şu anda mevcut ticaret savaşının ekonomik bir soğuk savaşa dönüşüp dönüşmeyeceğini düşünmeliyiz, umuyoruz ki bu gerçekleşmez” dedi.

Dün Tianjin’deki konferansta konuşan Ulrich, iki tarafın müzakere masasına oturma şansının hala olduğunun da üzerini çizdi.

JP Morgan Chase’in Asya Pasifik Başkan Yardımcısı Jing Ulrich Ticaret Savaşı Yorumu Ulrich ayrıca devam eden gerginlikle ilgili endişesini; “hepimiz biliyoruz ki ticaret savaşının devam etmesi, kazanma ihtimali olmayan duruma yol açacak ve dünyadaki hiç kimse bundan faydalanamayacaktır” sözleriyle aktardı.

Çin’in dış baskıdan dolayı iç politikasını değiştirmeyeceğini kaydeden Ulrich, sorunun teknolojik alanda hem Çin’in hem de ABD’nin liderlik etme istediğinden kaynaklandığını ve Çin’in halihazırda birçok alanda öncü olduğunu ifade etti.

Keza Silikon Vadisi yatırımcıları da Çin’in ABD’yi geçmesinden korktuklarını açıklamış, gerekçeleriyle destekledikleri tedirginlikleri dikkat çekmişti.

Ticaret Savaşının Nedeni ABD ile Çin'in Teknoloji Alanında Öncü Olmak İstemeleri Öte yandan, Pekin’in ülkeyi büyüme için üretimden ziyade tüketime yönlendirmesi de uzun süredir devam eden bir çabaydı. Hükümet ayrıca yurt içi teknolojik yeniliği teşvik etmek için Made in China 2025 programını başlatmıştı. New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesi’nde profesörlük yapan Arun Sundararajan da Perşembe günü panelde yaptığı konuşmada; “Çin’i dijitalleşmeyi ekonomisine entegre etme kapsamında ABD’nin 5 yıl ilerisinde görüyorum” dedi.

Ne var ki ABD’nin yapay zeka alanında araştırma ve geliştirme konusunda hala Çin’in ötesinde olduğunu da belirtti.

ABD Yapay Zeka Alanında Çin'in Ötesinde İlaveten, Japonya’nın her iki ülkeyi de endüstriyel robot teknolojisinde geçtiğini dile getirdi. Tüm bunların ötesinde; JP Morgan analistleri Çarşamba günü yayınladıkları bir raporda, tarifelerin Çin’in GSYH’sini 0.6 puan etkilemesini beklediklerini yazmışlardı. Böyle bir yavaşlamanın, Pekin’in borçlara olan bağımlılığını azaltma çabalarını ve tüketim kaynaklı büyümeye geçişini olumsuz etkileyeceği ifade edilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum