Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JP Morgan ve HSBC Ekonomistlerine Göre Resesyon Söylentileri Fazla Şişirilmiş

Hem JP Morman hem de HSBC Asset Management ekonomistleri, son raporlarında yaklaşan bir küresel durgunluk korkularının şişirilmiş olduğunu belirtti.
JP Morgan ve HSBC Ekonomistlerine Göre Resesyon Söylentileri Fazla Şişirilmiş
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hem JP Morgan hem de HSBC Asset Management ekonomistleri, yarıyıl görünüm raporlarında yaklaşan bir küresel durgunluk korkularının şişirilmiş olduğunu belirtti. Yatırımcılar ve yorumcular, son aylarda artan küresel ticaret çatışmaları nedeniyle durgunluğa karşı ihtiyatlı davranırlarken iki finans devinden gelen açıklamalar dikkat çekti.

Sonuçta resesyon korkuları, Mart ayında ABD verim eğrisinin tersine çevrilmesiyle daha da güçlenmiş, yatırımcıların ekonomiye güveninin bir göstergesi olan inversiyon gelecekteki büyüme hakkında şüphelere işaret etmişti.

Ne var ki HSBC Asset Management Küresel Stratejisti Joe Little, yakın zamandaki yarıyıl yatırım görünümü raporunda, resesyon ya da ayı piyasası endişelerinin aşırı olduğunu savundu.

HSBC Resesyon Ayı Piyasası Korkuları ŞişirilmişABD’nin bir resesyonu tetikleyebilecek büyük dengesizlikler sergilemediğini söyleyen Little, makul bir küresel büyüme, sağlam kurumsal temeller ve destekleyici politikanın birleşiminin küresel ekonominin makul bir hızla genişlemeye devam edeceği anlamına geldiğini belirtti. CNBC’ye yaptığı açıklamada da geçtiğimiz yılki vergi indirimlerinden gelen desteğin solmaya başlaması ve FED’in oran artırımlarındaki gecikmeli etkinin büyümenin ılımlı olacağını vurguladığını bildirdi.

“Bununla birlikte, para politikasının hala sınıra yakın olarak uyumlu olması nedeniyle, büyümenin %2’lik trend hızının altına düşmesini beklemiyoruz.” dedi.

HSBC Büyüme Hızı Yüzde 2 Altı DüşmeyecekHSBC analistleri ABD dışında da Çin öncülüğünde istikrarlı veya iyileştirici büyüme gösteren büyük ekonomiler gördüklerini aktardı. Little ayrıca FED’in güvercin politikası ekseninin güven ve risk varlıklarının artırılmasında kilit bir faktör olduğunu kanıtladığını, Çin’in politika gevşemesinin de en azından küresel büyüme için önemli olduğunu vurguladı. Not, iç talebin 2018’deki düşüşe göre toparlanmaya başladığını gösteren Çin ithalat verilerine de işaret etti.

Euro Bölgesi büyümesinin baskı altında kalmaya devam etse de Litte, sağlam iş gücü piyasası, esnek bir hizmet sektörü ve uzlaşmacı politikanın bloğun trend içinde büyümesi anlamına geldiğini savundu.

Euro Bölgesi Büyümesi Trend İçinde Kalacak İlaveten Euro Bölgesi imalat sektörünün, Çin’de iyileşen koşullardan da fayda sağladığını anlattı. FED’in yakın zamanda olası kolaylaştırma hamlelerine kapı açarken kurumun faiz indirimleri için piyasa beklentilerinin fazla agresif göründüğünü kaydetti. JP Morgan’dan Bruce Kasman ise tarifelerin doğrudan etkisinden ziyade iş sektörünün yanıtının küresel büyüme için en büyük tehdidi teşkil ettiğini söyleyerek küresel büyüme tahminlerini daha da düşürdü.

GCM Yatırım Banner

Pazartesi günü yayınlanan yarıyıl görünüm raporunda Kasman, bankanın küresel ekonominin diğer bölgelerinde benzer düşüşler beklediğini ancak Çin ve Amerikan para politikasının gevşeyeceğini öngördü. Diğer merkez bankalarının FED’in bu yıl beklenen iki oran indirimini takip edeceğini ve AMB ile Japonya Merkez Bankası dahil 13 gelişen piyasa merkez bankasının daha fazla kolaylaştırıcı önlem getireceğini bildirdi.

Kasman; “Sağlıklı özel sektör temellerinin yanı sıra bu ek politika destekleri, son şokların küresel ekonomiyi durgunluğa sokmayacağı görüşümüzün altında yatıyor. Ancak ortalamanın altında büyümenin bu aşamasının beklenenden daha uzun sürmesi muhtemel ve yeterince büyük bir şokla sarsıldığı takdirde sağlıklı bir genişlemenin bile rotadan sapabileceğini kabul ediyoruz.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.