Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JP Morgan: “Hisse Senedi Değil, Altın Alın!”

JP Morgan: “Hisse Senedi Değil, Altın Alın!”
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeni yılın en çok kazandıran yatırım aracı olarak görülen altına destek ve teşvik söylemleri bugünlerde de devam ediyor. Bilindiği üzere yeni yılda Asya’nın en büyük ekonomisi konumunda olan Çin’in ekonomik büyümesinde görülen yavaşlamanın etkisiyle, küresel hisse senetlerinde yüksek volatilite gözlenmekte. Yatırımcılar ise bu durum karşısında sıklıkla güvenli liman alımlarına yöneliyorlar. Yatırımcılarından önemli ölçüde destek bulan altın ise yeni yılda yüzde 18 oranında tırmanış gerçekleştirdi.

Wall Street’in ve aynı zamanda uluslararası piyasaların dikkatle takip ettiği tahmincilerden olan JP Morgan’ın Niceliksel ve Türev Ürünler Araştırma Departmanı Global Başkanı Marko Kolanovic, bugün oldukça çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kolanovic açıklamalarında yatırımcılara altına yönelmeleri yönünde telkinlerde bulundu. Ayrıca JP Morgan’dan Cazenove de Euro bölgesi hisse senetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Kolanovic ve Cazenova’nın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyleydi;

“Yatırımcılar defansif altın ticareti pozisyonlarına bağlı kalmalılar!”

Kolanovic değerlendirmelerinin ilk bölümünde küresel hisse senetleriyle ilgili konuştu. Yeni yılda hisse senedi piyasalarındaki rallilerin sorunlu olduğunu belirten Kolanovic, hisse senedi piyasasında 11 Şubat’tan bu yana yaşanan rallinin doğası gereği daha çok teknik olduğunu söyledi. Açıklamalarının devamında ise Kolanovic, yaşanan bu gelişmeler sonrası yatırımcıların defansif altın ticareti pozisyonlarına bağlı kalmaları gerektiğini dile getirdi. FED’in güvercin politika görünümünün dolar üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturabileceğini belirten Kolanovic, bu baskının ise altını desteklemesini beklediğini söyledi. Kasım ayında gerçekleşecek olan ABD başkanlık seçimi öncesi ise Kolanovic;  Donald Trump’un başkan olma olasılığının giderek arttığını ve bu durumun ABD doları üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu ifade etti.

“ABD dolarının zayıflaması Euro bölgesinde ters rüzgarlara neden oluyor…”

Cazenove değerlendirmesinde, Euro bölgesi hisse senetlerinin seyriyle ilgili konuştu. ABD dolarının FED toplantısının ardından zayıfladığını belirten Cazenove, dolarda görülen zayıflamanın Euro bölge hisse senedi piyasaları üzerinde ters rüzgarlara neden olduğunu söyledi. Açıklamalarının devamında ise Cazenove, yaşanan ters rüzgarların etkisiyle, ağırlığın artı’dan nötr’e indiğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar