Yatırım yapmaya başla!

JP Morgan: “Hint Rupisi Düşse de Ekonomik Görünüm Gayet İyi”

Hint rupisi bu yıl rekor düşük seviyeleri görse de ülkenin yükselen ihracat rekabetçiliği ekonominin iyi yönde ilerlediğini gösterdi. Detaylar şöyle;
JP Morgan: “Hint Rupisi Düşse de Ekonomik Görünüm Gayet İyi”

Yıl başından bu yana ciddi derecede değer kaybı yaşayan Hint rupisi piyasaları endişelendirse de JP Morgan’ın yorumu ülke ekonomisi için ufukta parlak noktalar olduğunu öne sürdü. Buna göre JP Morgan’ın Güney ve Güney Doğu Asya biriminin CEO’su, zayıf para biriminin ülkenin ihracat alanındaki rekabet gücünü artırdığını, şirket kazançlarının iyi göründüğünü ve tüketimin kuvvetli olduğunu söyledi. JP Morgan’ın New Delhi’de düzenlediği Hindistan Yatırımcı Zirvesi’nde konuşan Kalpana Morparia, ülkenin para birimindeki düşüşe rağmen ekonomi için güzel şeyler öngördüğünü dile getirdi.

Kalpana Morparia, para biriminin bu yıl zayıfladığını ama görünümü derinlemesine incelediğimizde ortaya farklı bir tablonun çıktığını belirtti.

Kalpana Morparia JP Morgan CEO'su Öyle ki Morparia, ABD devlet tahvili faizlerinin Fed’in eski başkanı Ben Bernanke’nin Mayıs 2013’te varlık alımlarının azaltılacağı sinyalini vermesinin ardından aniden gerilemesine gönderme yaparak “taper tantrum”un üzerinden neredeyse 5 yıl geçtiğini bildirdi. Çünkü Hindistan da Fed’in parasal koşullarını sıkılaştırmaya başlayacağı yönündeki hamlesinin ardından yaşanan satış dalgasından kötü etkilenen Asya ülkeleri arasındaydı.

Burada JP Morgan CEO’su, Hint rupisinin % 12.5 oranında değer kaybettiğini ama sadece gelişen piyasaların para birimlerine bakıldığında Hindistan’ın ortada olduğunu göreceğimizi kaydetti.

Hint Rupisi Yıl Başından Bu Yana % 12.5 Değer Kaybetti İlaveten Morparia, zayıflayan ülkeler için yükselen petrol fiyatları arasında ülkenin büyük bir petrol ithalatçısı olması gibi kesin nedenler olduğunu vurguladı. Hint rupisinin Ağustos ve Eylül aylarında dolar karşısında bir dizi rekor düşüş kaydettiği ve yıl başından bu yana yaklaşık % 14’lük düşüş yaşandığı hatırlatıldı.

Öte yandan, uzmanların Hindistan para biriminin düşüşünü yükselen petrol fiyatlarına ve genişleyen cari açıklara bağladığı söylendi.

Hint Rupisinin Değer Kaybetmesi İhracat için İyi Yorumu Yaygın görüşe göre Türkiye ve Arjantin’deki ekonomik sıkıntıları takiben gelişmekte olan para birimlerinde görülen daha geniş piyasa endişelerinin de yatırımcı üzerinde baskı yarattığı aktarıldı.

Ayriyeten daha pahalı petrolün de net bir petrol ithalatçısı olan Hindistan’a daha pahalı faturalara mal olduğunun üzeri çizildi. Bunun ayrıca cari işlem açığına neden olduğunun üzeri çizildi. Ne var ki JP Morgan CEO’su Morparia zayıf bir para biriminin ihracatı daha ucuz hale getirerek Hindistan’ın rekabet gücünü artırabileceğini ve cari işlem açığını azaltabileceğini söyledi.

Hint rupisinin ani düşüşünün beklenmedik olsa da bunun Hindistan ihracatlarına destek vereceği yorumunu yapan Morparia, bu yıl şirket karlarının da arttığını analistler tarafından belirtilen % 14 ila % 20 arasında büyümeye işaret ettiğini belirtti. Ayrıca bu yıl volatilitenin genel olarak yüksek olduğunu ama kurumsal karlılığın iyi şekilde devam edeceğini ve sonuçlarını gelecek yıl göreceğimizi aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum