Yatırım yapmaya başla!

JP Morgan Başkanı: FED’in Çıldırdığını Açıklamak Trump’a mı Kaldı?

FED'in doğru şeyi yaptığını savunan JP Morgan Yönetim Kurulu Başkanı, "FED çıldırdı" diyen Trump'ı eleştirdi. İşte detaylar...
JP Morgan Başkanı: FED’in Çıldırdığını Açıklamak Trump’a mı Kaldı?

JP Morgan Chase International Yönetim Kurulu Başkanı ve eski İsrail Merkez Bankası Başkanı Jacob Frenkel, ABD ekonomisinin tüm cephelerde toparlanması nedeniyle faiz oranlarını normalleştirme politikasının uygun olduğunu söyledi.

FED’in çıldırmamış olduğunu ve Trump’ın bunu halka açık bir şekilde dile getirmemesi gerektiğini kaydeden Frenkel, ABD’de enflasyonun FED’in hedefi olduğunu, büyümenin iyileştiğini, işgücü piyasaların çok iyi olduğunu ve işsizliği düştüğünü açıkladı. IMF ve Dünya Bankası’nın Bali’deki yıllık toplantılarında konuşan Frenkel; “normalleşmenin tam zamanı, FED bunu önceden ilan etti, ortada bir sürpriz yok, rehberlik çok netti ve FED doğru şeyi yapıyor” yorumuyla dikkat çekti.

Sonuçta, yıl sonuna kadar bir kez daha faiz artırması beklenen FED bu yıl 3 kez faiz artırmış ve son hamlesiyle Trump’ın eleştirilerini üzerine çekmişti.

Trump FED Eleştirilerini Yeniledi FED ÇıldırdıFED Başkanları faiz artırımını desteklerken Trump buna düşük faiz sevdiğini söyleyerek karşı çıkmış, FED’in faizleri çok hızlı bir şekilde artırdığını bildirmişti. 26 Eylül sonrasında faiz artırımı kararından memnun olmadığını net bir şekilde ifade eden Trump, söylemlerini yenileyerek enflasyon konusundaki endişelerinden bahsetmiş, hatta “FED’in çıldırdığını düşünüyorum” yorumunda bulunmuştu.

Ayriyeten Air Force One uçağında gazetecilere cevap veren Trump, ABD piyasalarının Çarşamba günkü kayıplarından FED’i sorumlu tuttu.

Trump ABD Piyasalarının Düşüşünden FED'i Sorumlu TuttuZira New York Borsası dün son dönemlerin en kötü performansını gösterirken, Nasdaq Teknoloji Endeksi %4’ün üzerinde düşüşle son 2 yılın, Dow Jones ve S&P 500 ise sırasıyla %3,15 ve %3,29 düşerek son 8 ayın en büyük kayıplarını yaşamıştı. Trump da bu nedenle FED eleştirilerini ikiye katlamıştı. İşte bu noktada JP Morgan Başkanı Jacob Frenkel’in Trump’ı eleştirmesi gündemde büyük yankı uyandırdı.

Nitekim Jacop Frenkel, bu gibi açıklamalarda bulunmanın ABD Başkanı’na kalmadığını söyledi.

Jacop Frenkel, Bu Tür Açıklamalarda Bulunmanın Trump'a Kalmadığını Söyledi“İki mesele var: FED çıldırdı mı? Ve bu tıbbi durumu ilan etmek başkana mı kaldı? Bence iki sorunun cevap da hayır” diyen Frenkel, konuşmasına şöyle devam etti: “Trump’ın bu ayrıntılara girmesi iyi bir fikir değil çünkü önünde sonunda FED çok profesyonel bir varlıktır. Verilere sahip, analizlerini yapmış ve itibarı olan FED, ilerlemekte ve ABD ile dünya ekonomisine hizmet etmektedir.”

Dow Jones’un Çarşamba günkü 800 puanlık düşüşü hakkında da yorumda bulunan Frenkel; bunun yükselen faiz oranlarıyla ilgisi olmadığını kaydetti.

Fed'i Savunan Frenkel Düşüşün Artırımla Alakalı Olmadığını SöylediYükselen faiz ortamının gerçekçi bir olgu olduğunun üzerini çizen Frenkel, ortada yeni bir şeyin olmadığını ve bunun beklendiğini belirterek; “aslında büyük ihtimalle bu yılın sonlarına doğru
bir artırım daha olacağını söyleyebilirim” dedi. ABD ile Çin arasındaki ticaret çatışmalarının diğer tüm pazarlara yayıldığını bildiren Frenkel, dünya ekonomisinin iki devinin aynı fikirde olmadıklarını gösterdiklerini söyledi.

Ve düşüncesini; “biz bu uçakta yolcuyuz ve iki co-pilot tartışıyor. Nasıl hissedersiniz? Kemerinizi bağlayacaksınız, gergin olacaksınız ve bu herkes için çok kötü” örneğiyle açıkladı. Ne var ki JP Morgan Yönetim Kurulu Başkanı, Pekin ile Washington arasında nihai bir uzlaşmanın gerçekleşmesini beklediğini de aktardı. Yine de asıl sorunun, bu yolda nasıl bir hasarın meydana geleceği olduğunu ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum