Yatırım yapmaya başla!

JP Morgan Euro Bölgesi Hisselerini ‘Ağırlık Artır’ Seviyesine Yükseltirken, ABD’yi Düşürdü

JP Morgan, Euro bölgesi hisse senetlerinin derecesini ağırlık artır şeklinde işaretlerken, ABD'yi aşağı yönlü revize etti.
JP Morgan Euro Bölgesi Hisselerini ‘Ağırlık Artır’ Seviyesine Yükseltirken, ABD’yi Düşürdü

JP Morgan, Euro bölgesi hisse senetlerini ağırlık artır (ya da piyasa üstü ağırlık) derecesine yükseltirken, ABD’deki benzerlerini uzun süredir ayakta tutan bir pozisyonu tersine çevirerek nötr seviyesine indirdi.

Bugün müşterilerine verdiği demeçte, Küresel ve Avrupa Hisse Senedi Stratejisi Başkanı Mislav Matejka, analistlerin Euro bölgesini yakalamak için taktiksel bir fırsat gördüklerini ancak çağrının en belirgin şekilde tehlikesinin olduğunu kabul ettiklerini söyledi. Tehlike ise anlaşmasız Brexit olarak gösterildi.

Matejka, 18 aydan bu yana ABD karşısında yüzde 20 oranında kaybedilen önemli bir düşük performans nedeniyle şu anda Euro bölgesi hisse senetlerinin sahip olunmadığına dikkat çekti. Notta kullanılan göstergelerin MSCI Euro Bölgesi ve dolar cinsinden ABD endeksleri olduğu açıklandı.

Şimdi, Euro Bölgesi sektörü taraftsız fiyat-kazanç oranı ile düpedüz ucuz bölgeye yakın diyerek iyi bir giriş noktası sunabileceğini belirtti. Matejka, Avrupa’da bir yükseliş potansiyelinin anahtarının, para arzının hızlanması ve mali teşvik için potansiyel olduğuna işaret etti.

Para Arzı

Para ArzıEuro bölgesi ekonomik faaliyeti azalırken, PMI rakamları geçen hafta çok uzun sürenin en düşük seviyelerinde gerçekleşti. Ancak Matejka, bölge için dar para arzının (M1) iyileşme kaydettiğini, M1’in PMI’lerden iki ya da üç çeyrek önce gelme eğiliminde olduğunu belirtti.

Geniş para arzı (M3), Temmuz ayında yıllık bazda yüzde 5,1’den Ağustos’ta yıllık yüzde 5,7’ye yükseldi. Bu iyileşme temel olarak dar para arzındaki hızlanmadan kaynaklandı.

ING Kıdemli Ekonomisti Bert Colijn, Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Gerçek para arzı Euro bölgesi ekonomisi için en iyi göstergelerden biri olarak kabul edildiğinden, yıllık bazda yüzde 7,8’den yüzde 8,4’e olan artış özellikle dikkat çekmektedir. Bu, gecikme zamanının önemli olduğunu belirtti; ancak bu ekonomiye birkaç çeyrek ileride biraz daha yükseliş görünümü veriyor,” dedi.

Mali İşlem

Mali İşlemMatejka, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) parasal gevşemesinin bu bağlamda iyiye işaret edebileceğini, mali teşvik spekülasyonlarındaki artış ihtimalinin duyarlılığa yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Matejka, “Bu döngüde, Euro bölgesi net mali teşvikin GSYİH için pozitif olduğu ve her seferinde özkaynakların kuvvetle yükseldiği üç zaman vardı. Şu anki faaliyet zayıflığı, Brexit, ticaret belirsizliği ve Avrupa’nın kuruluş karşıtı örgütlenme kaynaklı siyasi baskıları göz önüne alındığında, bu cephede cesaret verici bazı haberler için fazla bir şey almayacağını düşünüyoruz,” dedi.

J.P. Morgan, 2020’deki net mali uyaranın, bu yıl görüldüğü gibi reaktif olmak yerine proaktif bir şekilde artacağını tahmin ediyor. Çünkü Euro bölgesi mali kaldıraç ve faiz dışı fazla, diğer ana bölgelerden çok daha iyi.

Şu anda İtalyan 2020 bütçe müzakereleri sürerken Matejka, İtalyan marjlarının önemli ölçüde geç daraldığını ve Euro varlıklarının fayda sağlaması gerektiğini vurguladı.

Notta, “ABD’yi Euro bölgesi bankalarına karşı uzun zamandır tercih etmemize rağmen yayılma farklarının şu anda ABD’de bankalar karşısında Euro bölgesi düşük performansında bir tersine dönüş olabileceğini öne sürüyoruz,” dedi.

Teknoloji hisselerinde ağırlığını artır pozisyonu korunurken, JP Morgan analistleri mevcut rotasyonun büyümeden ve değer hisselerinden uzaklaşmasını bekliyor. Bu, Avrupa hisse senetlerinin Transatlantik emsallerine kıyasla daha iyi performans göstermesini sağlıyor.

Bununla birlikte taktiksel bir fırsat olarak tanımlarken, JP Morgan analistlerin temel durumu olmasa da anlaşmasız bir Brexit’in potansiyel etkisine karşı temkinli. Matejka, 31 Ekim tarihine kadar bir anlaşmanın güvence altına alınma olasılığını reddetmesine karşın tavsiyede bulundu ve bunun bankanın Euro bölgesi yükseltmesine önemli ölçüde yardımcı olacağını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum