Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JP Morgan Dördüncü Çeyrek Kâr ve Geliriyle Beklentileri Aştı

Dördüncü çeyrek bilançosunu açıklayan JP Morgan’ın kâr ve geliri analist beklentilerini aştı.
JP Morgan Dördüncü Çeyrek Kâr ve Geliriyle Beklentileri Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kazanç sezonu başlamasıyla beraber dördüncü çeyrek bilançosunu açıklayan JP Morgan, 2019 sonunda ticaret gelirlerinde güçlü bir toparlanma ile analistlerin beklentilerini aşan kâr ve gelir bildirdi. Dördüncü çeyrek kârının yüzde 21 artarak 8.52 milyar dolara ya da hisse başına 2.57 dolara yükseldiğini belirten banka, Refinitiv analistlerinin 2.35 dolarlık tahminlerini aştı.

Yönetilen gelir de 27.94 milyar dolarlık tahmini aşarak yüzde 9 artışla 29.2 milyar dolar oldu. Bankanın hisseleri Salı günü açılış öncesi yapılan işlemlerde yükseliş kaydetti.

CEO Jamie Dimon, yatırım bankasının dördüncü çeyrek için rekor gelir elde ettiğini, bunun bir yıl önceki zorlu bir dönemden sonra ticaret gelirlerindeki toparlanma tarafından desteklendiğini söyledi.

JP Morgan Dördüncü Çeyrek Yatırım Bankası Geliri Birimdeki kâr yüzde 48 artarak 2.9 milyar dolara ulaştı. Tahvil ticareti geliri yüzde 86 artışla 3.4 milyar dolara çıkarak 2.61 milyar dolarlık tahmini geride bıraktı. Hisse senedi
yatırımcıları da gelirlerinde yüzde 15 artışla 1.5 milyar dolara çıktı.

Dimon; JP Morgan’ın dördüncü çeyrekte güçlü sonuçlar elde ettiğini ve rekor kar ile rekor gelir dahil elde ettikleri pek çok rekorla firma için sağlam bir yıla sahip olduklarını dile getirdi.

Sürekli olarak yüksek düzeyde karmaşık jeopolitik sorunlarla karşılaşmakla birlikte küresel büyümenin düşük seviyede olsa da istikrarlı olduğunu belirten Dimon, bazı ticaret konularının çözümünün yıl sonuna doğru faaliyetleri desteklemeye yardım ettiğini aktardı.

CFO Jennifer Piepszak geçen ay yaptığı bir açıklamada, ticaret gelirinin dördüncü çeyrekte bir yıl öncesine göre “anlamlı seviyede” yüksek olduğunu söylemişti.

JP Morgan 4Ç19 Güçlü Bilanço Firmanın devasa perakende bankacılık bölümünde dördüncü çeyrek karı yüzde 5 artışla 4.2 milyar dolara yükselirken bölümün toplam geliri yüzde 3 artarak 14 milyar dolara yükseldi.

Firmanın ticari bankası kârda yüzde 9 düşüşle 938 milyon dolara ulaştı. Varlık ve servet yönetimi kârda yüzde 30’luk bir artış kaydetti ve artan varlık seviyeleri sonuçları destekledi. Düşük faiz oranları, bankanın faiz getiren varlıklardan elde ettiği net getiriyi etkiledi ve bu da bir yıl önceki yüzde 2.55’ten yüzde 2.38’e düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu