Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JP Morgan Dördüncü Çeyrek Dolar Kuru Tahmini 7 Liradan 6,3’e Geriledi

JP Morgan bu sabah 5,27 seviyesinde seyreden dolar kuru için 4. çeyrek tahminlerini aşağı yönlü revize etti. Kurum analistleri Dolar/TL son çeyrek beklentilerini 7’den 6,3’e indirdiğini açıkladı.
JP Morgan Dördüncü Çeyrek Dolar Kuru Tahmini 7 Liradan 6,3’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Ocak ayı enflasyon tahmini raporunun ardından açıklama yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın yaklaşımının şahin olarak değerlendirilmesi ve sıkı duruşun devam edeceğini belirtmesi Dolar/TL’yi bu ay başında 5,30’lardan 5,20’lere indirmişti.

Bu gerilemede ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımlarına ara vereceğini işaret etmesi ve güvercin tonlu açıklamaları da etkili oldu. Dün 5,24 – 5,27 aralığında seyreden kur bu sabah açılışı 5,27 liradan yaptı.

Dolar kuru saat 10:32’de 5,2745 liradan işlem görürken, ABD-Çin ticaret görüşmelerini takip ediyor olacak.

Bugün yurt içinde ve dışında önemli bir veri akışı bulunmuyor. Ancak ticaret görüşmeleri piyasaların yönünü belirlemede en önemli etken olmaya devam ediyor. Commerzbank Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tatha Ghose yıl sonu için önceki kur tahminlerinin 5,75 olduğunu, fakat bu seviyelerin daha altının da görülebileceğini bildirdi.

Deniz Yatırım tarafından yapılan değerlendirmede ise dolar endeksinin 2016 yılından bu yana en uzun yükseliş serisine yöneldiği belirtildi. Dolar kurunda küresel risk iştahına paralel eğilim gördüklerini ifade eden kurum analistleri 5,17 – 5,23 aralığının destek, 5,28 – 5,31 aralığının direnç konumunda olduğunu yorumladı.

TCMB’nin yıl sonunda 650 baz puanlık faiz indirimi yapacağını öngören JP Morgan, Dolar/TL tahminlerini revize etti.

JP Morgan Stratejisti Meera Chandan, dün hazırladığı raporda piyasaların FED’in güvercin duruşunun ardından temkinli olduğunu söyledi. Büyüme verilerinde bir iyileşme olmadan gelişen piyasalardaki yükselişin sınırlı olabileceğini vurgulayan Chandan, dördüncü çeyrek Dolar/TL tahminin 7 liradan 6,3’e indirdi.

EM büyüme tahminlerinin bir çeyrek için istikrarını koruduğu ve FED’in rahatlama sağladığı dile getirilirken, Dolar/Rand paritesinde tahminlerini 15,75’ten 14,5’e, Euro/Zloti’de 4,35’ten 4,30’a ve Euro/Forint paritesi 345’ten 330’a indirdiğini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu