Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JP Morgan CEO’su: Libra Asla Gerçekleşmeyecek

Jamie Dimon, Facebook’un geniş çapta eleştirilerle karşılaşan kripto para projesinin asla gerçekleşmeyeceğini söyledi.
JP Morgan CEO’su: Libra Asla Gerçekleşmeyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

JP Morgan CEO’su Jamie Dimon, Facebook’un geniş çapta eleştirilerle karşılaşan kripto para projesinin asla uygulanmaya başlamayacağını söyledi. CNBC tarafından yayınlanan bir videoya göre Jamie Dimon, Cuma günü Uluslararası Finans Enstitüsü’nün düzenlediği bir etkinlikte Libra’nın asla gerçekleşmeyecek düzenli bir fikir olduğunu dile getirdi.

Libra’nın neden başarısız olacağı konusunda açıklama yapmasa da şöyle dedi: “Zaten stablecoinlerimiz var. Bunu ilk yapan onlar değil. Bunun hakkında söyleyecek başka hiçbir şeyim yok.”

JP Morgan bu yılın başlarında kendi dijital parasını çıkartarak bunu yapan ilk büyük Amerikan bankası olmuştu.

Dimon buna işaret ederek; “bir dolar tarafından destekleniyor, dolayısıyla gerçekten istikrarlı” dedi. JPM Coin’den farklı olarak Libra, sabit bir dizi yedek rezerv para birimi ile desteklenecekti. JP Morgan Eylül ayında yaptığı bir açıklamada, Libra gibi stablecoinlerin ‘sistem kilitlenmesi yaşayabileceğini öne sürmüştü. Jamie Dimon’un yorumları üzerine ne Libra ne de

Facebook’tan açıklama gelmezken David Marcus, son dönemdeki ayrılıklar üzerine projeyi savunmuştu.

Jamie Dimon Libra Açıklaması Visa, Mastercard, eBay ve Stripe gibi destekçilerin Libra’dan ayrılığı üzerine David Marcus, bu gelişmelerle projenin geleceğinin yorumlanmaması konusunda uyarmıştı. Diğer taraftan Jamie Dimon, daha önce kripto para birimleri hakkında tuhaf yorumlarda bulunmuştu. Hatta bir keresinde bitcoin için sahtekarlık yorumuyla gündeme gelmiş ve hükümetlerin ezeceğini öngörmüştü. İşlem yapan bankacılarını kovma tehdidinde dahi bulunmuştu. JP Morgan patronu daha sonra yorumlar için pişmanlık duyduğunu ve bitcoinin gerçek olduğunu kabullenmişti.

Bankanın durumu ve işletmelerin resesyon endişeleri hakkında da konuşan Dimon, şirketlerin ticaret savaşıyla ilgili kaygılar nedeniyle yatırımlarını yavaşlattıklarını onayladı. Ancak, Amerikan hane halkının hala güçlü olduğunu ve tüketici harcamalarının ekonominin en büyük kısmı olduğunu belirtti. Bu nedenle yavaşlatan işletme yatırımının muhtemelen ABD’nin resesyona girme ine yol açmayacağını bildirdi. Ve bir durgunluk varsa, 2008 mali krizinden sonra uygulanan sıkı düzenlemenin başka bir erimeyi önleyeceğine güvendiğini savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu