Yatırım yapmaya başla!

JP Morgan Üçüncü Çeyrekte ABD Hisselerinde Önemli Satış Olacağı Konusunda Uyardı

Yılın ikinci çeyreğine ilişkin kazanç raporlarıyla birlikte yükselişe geçen ABD hisselerinin, üçüncü çeyrekte satış alacağı düşünülüyor.
JP Morgan Üçüncü Çeyrekte ABD Hisselerinde Önemli Satış Olacağı Konusunda Uyardı

ABD piyasalarında, FED’in Temmuz toplantısında faiz indirimine gideceği fiyatlanmaya başladı. S&P 500 ve Dow Jones endeksleri tarihi rekorlar elde ederken, kazanç sezonuyla birlikte düşüş yaşanacağı söylenmişti. Buna karşın beklendiği gibi olmadı ve S&P 500 kapanış rekoru kırmayı başardı.

Şimdi ise JP Morgan Asset Management, ABD hisse senetlerindeki yükselişin üçüncü çeyrekte sona erebileceğini düşünüyor.

JP Morgan 3. Çeyrek BeklentisiVarlık yönetimi devinden küresel pazar stratejisti Jasslyn Yeo’nun tahminlerine göre; potansiyel satışlar gelecek yıl için tahminlerde aşağı yönlü bir revizyondan kaynaklacak. Analistler şu anda 2020’de kazançların yüzde 14 civarında büyümesini bekliyor. Bu ise zayıf küresel ekonomik görünüm göz önüne alındığında oldukça yüksek görünüyor.

S&P 500 endeksi ve Nasdaq Kompoziti, bu yıl yüzde 20’den fazla artış gösterdi ve Dow Jones Sanayi Ortalaması yüzde 17 civarında yükselebildi. Yeo, öngördüğü satış için sayı koymayacağını söylerken, hisse senedi fiyatları için önemli aşağı yönlü risk uyarısında bulundu.

Yeo, FED’in faiz indirimine gitmesinin veya gidecek olmasının hisse senedi piyasaları için iyi olacağını düşündüğünden bahsetti.

FED İndirimi Hisseleri EtkileyecekAynı zamanda Yeo, ABD Federal Rezerv’in bu ay sonunda yapılacak bir sonraki politika toplantısında faiz oranlarını düşürmesini beklediğini de açıkladı. Bu beklenen FED hamlesinden sonra, yatırımcıların dikkatini kurumsal kazançlar gibi hisse senedi fiyatlarını etkileyen diğer faktörlere yönelttiklerini belirtti.

Yeo, pek çok analistin bu yılın ikinci yarısında 2020 için kazanç tahminlerini değiştirmeye başlayacağını, bu nedenle hisse senetlerinin önümüzdeki aylarda nasıl performans göstereceğini belirleyeceğini söyledi. Stratejist, kazançların aşağıya gitme riski olabileceğini düşündüğünü de ifade etti.

Yeo, hisse senedi fiyatlarında yaklaşan bir düzeltme öngören tek stratejist değil ve 18 aylık bir sürece işaret edenler de bulunuyor.

Hisseler 18 Ayda DüşebilirÖrneğin; bu ayın başlarında Absolute Strategy Research’ün baş yatırım stratejisti Ian Harnett, önümüzdeki 18 ay içinde gerçekten keskin bir düzeltme görülebileceğini söylemişti. Küresel durgunluk risklerinin arttığını söyleyen Harnett, FED’in ekonomik büyümenin yavaşlayacağından ve işsizliğin artacağından endişe duyduğu için sigorta oranlarında indirimi yapacağını belirtmişti.

Harnett, hisse senetlerinde fiyat/kazanç oranlarına işaret etmiş ve önemli bir düşüş gördüğünü belirtmişti. En son 1929 Büyük Buhran döneminden hemen önce görülen Shiller F/K oranının geri alındığını ifade etmişti. Bu oran, genellikle ABD S&P 500 hisse senedi piyasasına uygulanan bir değerleme ölçüsüdür.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum