Yatırım yapmaya başla!

JP Morgan 2019’un 1. Çeyreğinde Rekor Kâr ve Gelir Elde Etti

JP Morgan Chase, FED'in Aralık ayı faiz artışından yararlanmasıyla analistlerin beklentilerini aşan ilk çeyrek kâr ve gelirini açıkladı.
JP Morgan 2019’un 1. Çeyreğinde Rekor Kâr ve Gelir Elde Etti

JP Morgan’ın 2019 yılı ilk çeyrek kâr ve geliri analistlerin beklentilerini aşarken, yüksek faiz oranlarından yararlandığını açıklandı. Kârını ilk çeyrekte yüzde 5 artıran bank, 9,18 milyar dolar elde etti. Geliri de yüzde 5 artarken 29,9 milyar dolara yükseldi.

Analistler hisse başına ortalama 2,35 dolar tahmini sunarken, banka, yüzde 5 artışla 2,65 dolara yükseldiğini bildirdi.

Hisse Başına Kazanç 2,65 DolarJP Morgan’ yaptığı açıklamada, gelirin de yüzde 5 oranında artarak 29,9 milyar dolara yükseldiğini belirtirken, net faiz gelirinin yüzde 8 arttı. Yüksek faiz oranlarının etkisiyle tahminlerin yaklaşık 1,5 milyar dolar üstünde geldiği bilgisi alındı. FED, 2018 yılının Aralık ayında dördüncü kez gösterge faizini yükseltmişti.

CEO Jamie Dimon, “Rekor gelir ve net gelir, büyük işletmelerimizin her birinde güçlü performans ve daha yapıcı bir ortam sağladı. Bazı küresel jeopolitik belirsizlikler olsa bile ABD ekonomisi büyümeye devam ediyor. İstihdam ve ücretler artıyor, enflasyon ılımlı, finansal piyasalar sağlıklı ve tüketici ile iş güveni güçlü,” ifadelerini kullandı. Dimon daha önce de artan jeopolitik risklere rağmen iyimserliğini açıklamıştı.

Varlıklara göre en büyük ABD bankası olan JP Morgan, kazanç bildiren ilk büyük borç veren olarak belirtildi.

Veri Açıklayan İlk Banka OlduŞirket, endüstrinin Main Street ve Wall Street işletmelerinin bu dönemde neler yaptıklarına dair işaretler arayan yatırımcılar tarafından yakından izleniyor.

FED, Mart ayında yılın geri kalanı için faiz artırımlarını durdurduğunu belirttikten sonra ilk çeyrekte banka hisse senetleri daha geniş bir performans sergiledi. FED’in bu ani yön değiştirmesi, tahvil piyasalarını sarstı ve uzun vadeli getirilerin kısa vadeli getirilerin altına düşmesine neden oldu.

Verim eğrisi inversiyonu olarak adlandırılan bu olay, banka hisse senetlerini düşürüyor ve sektörün kar marjlarını zedeliyor.

Verim Eğrisi İnversiyonu Hisseleri ZedelediAynı zamanda gelecekte daha fazla kredi kaybına neden olabilecek olası bir durgunluğa da işaret ediyor. Şimdi ise Dimon liderliğindeki JP Morgan’ın analist beklentilerini aşan kâr şeklinin devam edip etmeyeceği izleniyor. Banka, dördüncü çeyrekte ilk defa 15 çeyrek sonra düz bir kâr elde etmişti.

JP Morgan’ın ticaret bölümünün, bu konuda yardımı da pek mümkün görülmüyor. Banka Şubat ayında yaptığı açıklamada, çeyreklik ticaret gelirinin hem hisse senetleri hem de sabit gelirli masaların daha yavaş müşteri faaliyetleriyle mücadele ederken bir yıl önceki yüksek gençler oranında düşüşe yöneldiğini söylemişti.

Banka, şube ağını 2020 yılına kadar neredeyse ABD nüfusunun tamamını kapsayacak şekilde genişlettiğini söyledi.

Banka Şube Ağını GenişlettiJP Morgan uzun vadeli yatırımlar yapmaya devam ettiğini de belli etmişti. Büyük bir ABD bankasından ilk kripto para ödeme sistemi açıklaması geldi ve hizmet vermeyen topluluklardaki insanların iş olanaklarını artırmak için 350 milyon dolarlık söz verdi.

Beklentilere baktığımızda ise Refinitiv’in hisse başına 2,35 dolar kazanç tahmini ile bir önceki yıla göre yüzde 0,7 düşüşe işaret ettiği görülüyor. Gelirde ise bir önceki yıla göre yüzde 0,3 oranında düşüş ile 28,4 milyar dolar bekleniyordu. FactSat ise net faiz marjını yüzde 2,57 olarak tahmin ederken, sabit geliri 3,64 milyar dolar, hisse senedi gelirini 1,76 milyar dolar öngörmüşlerdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum