Yatırım yapmaya başla!

ABD – Çin Ticaret Savaşı Endişeleri Fazla Abartılı!

Komisyonculuk ve yatırımcılık grubu CLSA’nın CEO’su Jonathan Slone, ABD - Çin savaşıyla ilgili korkuların abartılı olduğunu söyledi. Detaylar şöyle;
ABD – Çin Ticaret Savaşı Endişeleri Fazla Abartılı!

Tüm dünya ABD – Çin arasındaki savaşa odaklanmışken, komisyonculuk ve yatırımcılık grubu CLSA CEO’su Jonathan Slone, gerilimle ilgili endişelerin abartılı olduğunu söyledi. Buna göre Slone, ticaret savaşının Çin üzerindeki etkisinin pek çok yatırımcının beklediği kadar çabuk ve zor olmayacağını dile getirdi.

CLSA CEO’su konuşmasında ayrıca ticaretin belirli bir rotada kalma eğilimine örnek olarak Asya’nın ikinci en büyük ekonomisini verdi ve düşüncesini; “herkes yenin 110 dolara gittiğinde Japonya’nın sanayi temelini kaybedeceğini düşündü ama bu olmadı” sözleriyle açıkladı.

Jonathan Slone, Hong Kong’daki CLSA Investors Forum’da yaptığı konuşmada; ticaret akışlarının Çin’de düşünülünden çok daha yerleşik olduğunu belirtti.

CLSA CEO'su Ticaret Savaşı Yorumu ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e getirmekle tehdit ettiği 200 milyar dolarlık verginin üzerine 267 milyar dolarlık vergi getirileceği yönündeki haberleri, piyasaları fazlasıyla tedirgin etmişken CLSA CEO’sunun açıklamaları dikkat çekti. Çünkü CEO, ticari kaygıların abartılı olduğunu söyledi.

İlaveten Slone; yatırımcıların, ticaretle ilgili tablonun velvelelerden çok daha karmaşık olduğunu anlamaya başladıklarını kaydetti.

Jonathan Slone Ticaret Savaşı Yorumu Hatta Slone, ticaret savaşının Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in bazı hedefleri için bulunmaz bir nimet olacağını ifade etti. Ticaret savaşının Jinping’in Çin’i daha fazla robot yapmaya ve makineleşmesini artırmaya ittiğini vurgulayan CEO; “Çin aynı zamanda para birimini sıkı sıkıya dizginliyor, bu yüzden panik yok” dedi.

Söz konusu haberde, Çin’in teknolojik dönüşüm için çizdiği Made in China 2025 stratejisine gönderme yapılarak anakaranın ileri teknoloji sektörlerine odaklandığı hatırlatıldı.

Made in China 2025 Jonathan Slone Yorumu Stratejinin ülkeyi, giyim ve tüketici elektroniği gibi temel ürünlerde üretme ve ihracatın ötesine taşımayı hedeflediği kaydedildi. CLSA CEO’su da önümüzdeki 3 yıl içinde Çin’de artık giysi üretmediklerini göreceğinizi ve bu konuda halihazırda epey yol kat edildiğini bildirdi. Konuyla ilgili; “unutmayın, işçileri azalıyor ve demografik bir zorluk yaşıyorlar, bu yüzden sanayi politikalarını tarihi değişime uyumlu olacak şekilde değiştiriyorlar” ifadelerini kullandı.

Tüm bunların yanında Hong Kong merkezli aracılık şirketinin, Pekin’in küresel ticaret stratejisi tarafından kapsanan tüm alanlarda bir varlığa sahip olmayı hedeflediği kaydedildi.

Çin Ticaret Savaşından Olumlu Etkilenebilir Yorumu Buna göre CLSA’nın Çin’in Bir Kuşak, Bir Yol isimli hırslı konseptinin bir parçası olarak, Güneydoğu Asya, Orta Doğu ve diğer alanlardaki genişlemesini hızlandırmayı planladığı söylendi. 32 yıldır 13 pazarda varlık oluşturan ve 5 yıl önce devlete ait Citic Securities tarafından satın alınan aracılık şirketinin bu kapsamda yeniden Pakistan’a girdiği kaydedildi.

Şirketin ayrıca Vietnam, Bangladeş ve Dubai’de de yerel ortaklarla benzer anlaşmalar yapacağı aktarıldı. Jonathan Slone şirketin planlarını; “Çin genişledikçe, bir de küresel olarak genişliyoruz. Asya bizim arka bahçemiz fakat biz Bir Kuşak, Bir Yol konseptinin tüm alanlarında olmak istiyoruz” sözleriyle açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum