Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

San Francisco Fed Başkanı John Williams: “Faiz Artırımı Kademeli Olmalı!”

San Francisco Fed Başkanı John Williams, ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımını kademeli bir şekilde yapması gerektiğini savundu. Detaylar haberde;
San Francisco Fed Başkanı John Williams: “Faiz Artırımı Kademeli Olmalı!”
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeni yılda Asya’nın en büyük ekonomisi konumunda olan Çin’in, ekonomik büyümesinde görülen yavaşlamanın etkisiyle küresel hisse senetlerinde yüksek volatilite gözlemleniyor. Sıklıkla sert düşüşler yaşayan küresel hisse senetleri, tüm dikkatlerini ABD Merkez Bankası’nın (FED) önümüzdeki süreçte izleyeceği yol haritasına çevirmiş durumdalar. Hatırlanacağı üzere yaklaşık iki hafta önce FED’in Mart ayı toplantısı gerçekleşmişti. Toplantıda yetkililer, faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutmuşlardı. Ayrıca Aralık ayında yeni yıl için öngörülen faiz kat sayısı olan 4’ü de güncelleyerek 2’ye indirmişlerdi. FED’in Mart ayı toplantısına dair detaylı bilgilerin yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Piyasalarda bu gelişme sonrası tedirginlik rüzgarları esiyordu. Ancak geçtiğimiz Cuma günü açıklanan verilerde ABD ekonomisinin dördüncü çeyrekte hızla büyümesi, FED’in önümüzdeki ay gerçekleşecek toplantısında yeni bir faiz artırımına gideceği beklentilerini güçlendirdi. Bu gelişmelerin yaşandığı süreçte piyasalar FED’in nasıl bir yol haritası izleyeceği konusunda merak içerisindeler. Bugün San Francisco FED Başkanı John Williams ve Double Line Capital’dan Ünlü Yatırımcı Jeffrey Gundlach, FED’in izleyeceği yol haritasıyla ilgili olarak görüşlerini açıkladılar. Gundlach ve Williams’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle;

“Kademeli şekilde faiz artışı uygulanmalı!”

FED’in nasıl bir yol izleyeceği konusuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede Williams, ABD ekonomisinin daha yavaş küresel büyümeyle başa çıkıyor göründüğünü belirterek; FED’in önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği toplantılarda faiz artışlarını kademeli olarak uygulaması gerektiğini söyledi. Finans piyasalarındaki çalkantılara rağmen ABD ve küresel ekonomi için son birkaç aydaki beklentisinin değişmediğini belirten Williams, Nisan ayında sürpriz bir faiz hamlesinin gelebileceğini dile getirdi.

Açıklamalarının devamında ise Williams, ABD’de süregelen bir büyüme beklediğini belirterek; küresel durumu dar olarak görmediğini sözlerine ekledi. ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 2’nin biraz üzerinde büyüyeceğini belirten Williams, işsizlik oranının ise yıl sonunda yüzde 4,5 olacağını savundu. Açıklamalarının son bölümünde ise Williams, enflasyon tarafında istenilen konumda olmadıklarını dile getirerek; yüzde 2’lik hedefe ulaşacaklarına inandığını ifade etti.

“FED’in Nisan ayında faiz artırımına gitmesi akla sığmaz…”

Gundlach ise FED’in önümüzdeki ay gerçekleşecek toplantısıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ilk çeyrek GSYİH artışına ilişkin düşük tahminlerin görüldüğünü belirterek; FED’in Nisan ayında faiz artırımına gitmesinin akla sığmaz olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar