Yatırım yapmaya başla!

Animasyon Dünyasının Güçlü İsmi John Lasseter, Disney’den Ayrılıyor!

Animasyon dünyasının en güçlü isimlerinden biri olan Pixar’ın kurucu ortağı John Lasseter, Disney’den ayrılıyor. İşte ayrıntılar;
Animasyon Dünyasının Güçlü İsmi John Lasseter, Disney’den Ayrılıyor!

Harvey Weinstein’la başlayan ve sonrasında pek çok ünlü isme uzanan taciz skandalında adı geçenlerden biri de John Lasseter olmuştu. Buna göre Walt Disney ve Pixar animasyon stüdyolarının baş kreatif direktörü John Lasseter adı açıklanmayan pek çok kişi tarafından uygunsuz davranışlar sergilemekle suçlanmıştı.

Lasseter da suçlamaları kabul ederek “istenmeyen sarılmalara” maruz kalan herkesten özür dilemişti. Ardından da nasıl ilerleyeceğine karar verebilmek için 6 aylık ücretli izne ayrıldığını duyurmuş, Disney’de Lasseter’in u kararını desteklediğini bildirmişti.

Pixar’ın bugüne kadar; Oyuncak Hikayesi, Bir Böceğin Yaşamı, Arabalar, Kayıp Balık Nemo, Yukarı Bak gibi birçok başarılı filmin yapımcılığını üstlendiğini söyleyerek başlayalım.

Pixar'ın Baş Kreatif Direktörü John Lasseter Ve John Lasseter’in de Pixar’ı dünyanın en başarılı animasyon filmlerinden bir tanesine dönüştüren isim olduğunu. Tam da bu noktada; 21 Kasım’dan bu yana izinde olan John Lasseter’in Disney’den ayrılış haberine geçebiliriz.

Dün şirketten yapılan duyuruya göre John Lasseter’in yıl sonunda Disney’den ayrılacağı belirtildi.

John Lasseter Disney'den Ayrılıyor Ayrıca Disney ile Pixar’ın baş kreatif direktörü Lasseter’in şirketten ayrılacağı tarihe, yani 31 Aralık’a kadar danışmanlık görevi üstleneceği söylendi. Öte yandan; açıklamada Lasseter’in ayrılış nedeniyle ilgili de Lasseter’in davranışıyla alakalı soruşturma yapılıp yapılmadığıyla ilgili de herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bob Iger ise Lasseter’in animasyon işini yeniden yarattığını söyleyerek onun şirkete yaptığı katkıların ne kadar büyük olduğunu vurguladı.

John Lasseter Disney'den Yıl Sonunda Ayrılıyor Lasseter de son 6 ay içinde hayatını, kariyerini ve kişisel önceliklerini düşündüğünü, bu yılın sonunun yeni yaratıcı zorluklara odaklanmak için doğru zaman olduğuna karar verdiğini dile getirdi. İlaveten; önde gelen iki animasyon stüdyosunun liderliğinde elde ettiklerinden dolayı gurur duyduğunu söyledi.

Neticede; suçlamalar bir yana bırakıldığında John Lasseter’in animasyona yaptığı katkılar yadsınamaz seviyedeydi. O Pixar’a 1984 yılında hala Lucasfilm’in çatısı altındayken katılmış, imza attığı işler ve aldığı risklerle 2006’da Disney’a satılan Pixar’ı dünyanın en başarılı stüdyolarından biri haline getirmişti. Yani John Lasseter’in Disney ile Pixar’dan ayrılması, animasyon stüdyoları için büyük bir kayıp olacak denebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum