Yatırım yapmaya başla!

John Bolton Huawei CFO’sunun Tutuklanacağını Çin-ABD Ateşkesi Sırasında Biliyordu

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Huawei yöneticisinin tutuklanacağını önceden bildiğini söyledi. Detaylar aşağıda;
John Bolton Huawei CFO’sunun Tutuklanacağını Çin-ABD Ateşkesi Sırasında Biliyordu

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Huawei yöneticisinin tutuklanma olayıyla ilgili konuştu. Tüm dünyada yankı uyandıran Huawei CFO’sunun Kanada’da tutuklanmasıyla alakalı dikkat çekici açıklamalarda bulunan John Bolton, dün verdiği bir demeçte Huawei CFO’su Meng Wanzhou’nun ABD yetkililerinin emriyle tutuklanacağını önceden biliyor olduğunu söyledi.

Fakat bazı kaynaklar Donald Trump’ın planlanan tutuklamadan haberdar olmadığını kaydetti. Kaldı ki Huawei CFO’su, Trump ile Bolton’un Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’le birlikte Buenos Aires’te akşam yemeği yediği günle aynı gün tutuklanmıştı. Bolton ayrıca National Public Radio’da yayınlanan bir röportajda, Huawei’nin Amerikalı yetkililerin çeşitli nedenlerle endişe duyduğu bir şirket olduğunu söyledi.

ABD’nin bağımsız radyosu NPR’deki röportajın özetine göre Bolton, Huawei’nin kurucusunun kızı hakkındaki iddiaların detaylarını vermedi.

John Bolton: "Huawei CFO'sunun Tutuklanacağını Olayın Öncesinde Biliyordum"Bunun yanında Bolton, tutuklamanın İran ile ilgili yaptırımlarla ilgili olup olmadığını yanıtlamayı da reddederek kanun yaptırımlarının ayrıntılarına girmemeyi tercih edeceğini dile getirdi. Yine de şu açıklamasıyla, mesele hakkında az çok fikir verdi: “ancak bu ülkede yıllardır, Çinli firmaların çalınmış ABD fikri mülkiyetini kullanma, zorunlu teknoloji transferleriyle meşgul olma ve Çin hükümetinin amaçları uğrunda özellikle de bilgi teknolojisi alanında silah olarak kullanılma endişelerimiz var.”

İlaveten, bu tutuklamaya saygı duymamakla birlikte Huawei’nin endişe duydukları şirketlerden biri olduğunu belirtti.

John Bolton: "Huawei Endişelendiğimiz Şİrketlerden Biri"“Huawei’nin yanında başkaları da var ve bence bu, Başkan Trump ile Xi Jinping arasında Buenos Aires’te kabule dilen müzakerelerin önemli bir konusu olacak” diyerek pek çok uzmanın öngörüsünü haklı çıkardı. Sonuçta; Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nün başkanı gibi birçok uzman, zorunlu teknoloji transferlerinin ve fikri mülkiyet ihlallerinin müzakerelerin ana konusu olacağı yönünde görüş bildirmişti.

Öte yandan Bolton, Trump’ın Meng’in tutuklanmasını önceden bilip bilmediğine dair yönündeki soruya; “bu sorunun cevabını bilmiyorum” diyerek cevap verdi.

Trump Huawei CFO'sunun Tutuklanacağını Biliyor mu?Nitekim Reuters dün, Beyaz Saray’dan bir kaynağın Trump’ın G-20’deki akşam yemeğinde tutuklamadan bihaber olduğunu söylediğini yazmıştı. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ise kendisinin tutuklamadan haberdar olduğunu şöyle ifade etti:

“Bunu önceden biliyordum, bu Adalet Bakanlığı’ndan aldığımız bir haber ve bu tür şeyler sık sık olur. Ancak biz başkana her birini bildirmeyiz.” Neticede, büyük bir diplomatik olaya dönüşen Çinli yöneticinin tutuklanacağından haberinin olması, olayın ses getiren gelişmelerinden biri olarak gösterildi.

Bu arada, Çin Huawei CFO’su Meng’in serbest bırakılmasını talep ederken ABD’nin Kanada’dan suçlunun iadesini talep etmesi olayı daha da büyüttü. Tüm bunların yanında Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun tutuklamaya ilişkin açıklamasında; “bir bağımsız bir yargı ülkesiyiz ve yetkililer süreçle ilgili kararları politik müdahale olmadan aldı” demesi dikkat çekti. Trudeau, CFO’nun tutuklanacağını birkaç gün önceden öğrendiğini fakat hükümetin sürecin parçası olmadığını vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum