Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

John Bolton’un Gidişiyle ABD’nin Kuzey Kore Tutumu Yumuşayabilir

Başkan Donald Trump’ın görevden aldığını söylediği John Bolton’un gidişiyle, ABD’nin Kuzey Kore politikasının yumuşayabileceği bildirildi. İşte detaylar;
John Bolton’un Gidişiyle ABD’nin Kuzey Kore Tutumu Yumuşayabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump döneminde görev yapan üçüncü ulusal güvenlik danışmanı olan John Bolton, 520 gün oturduktan sonra koltuktan kalktı. Trump, Salı günü Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ı görevden aldığını Twitter’dan duyurdu.

Kendisine, Beyaz Saray’daki hizmetlerine artık ihtiyaç duymadığını, önerilerinin birçoğuna hiç katılmadığını ve bu nedenle istifasını istediğini belirtti. Bolton da birkaç dakika sonra istifasını kendisinin teklif ettiğini dile getirdi.

Gelişme üzerine görüş bildiren analistler ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un ayrılığının, Beyaz Saray’ın Kuzey Kore konusundaki tutumunu yumuşatabileceği anlamına gelebileceğini söyledi.

John Bolton Gidişiyle ABD'nin Kuzey Kore Tutumu YumuşayabilirPolitik risk danışmanlığı Eurasia Group’un Asya direktörü Scott Seaman, CNBC’ye gönderdiği mailde; “Bolton’un ayrılışı ABD’nin Kuzey Kore’yle müzakerelere daha yumuşak bir yaklaşım getirmesi için kapıyı açacak” dedi. Economist Intelligence Unit’in Asya analisti Waqas Adenwala da Bolton gittiğine göre Trump’ın Kuzey Kore konusundaki yumuşak duruşuyla ilgili olarak sınırlı bir iç muhalefetle karşılaşacağını savundu.

Ayrıca gelecek haftalardaki görüşmelerde bazı ilerlemeler görmeyi bekleyebileceğini, hatta bunun yaklaşan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kadar yakın zamanda olabileceğini öne sürdü.

John Bolton Gidişiyle ABD'nin Kuzey Kore Görüşmeleri İlerleme Yaşanabilir Eurasia Group analisti Seaman ise ABD’nin müzakere masasına dönmesi için önce Kuzey Kore’nin nükleer silah stoklarını ve buna bağlı yetenekleri azaltmak için adımlar atması gerektiğin belirtti. Bazı yaptırımların kaldırılmasıyla, müzakerelerin yeniden başlatılmasının Kuzey Kore lideri Kim Jong Un için çok daha çekici bir teklif olacağını söyledi. Washington’un daha önce Temmuz ayında Pyongyang’ın tercih ettiği yaklaşımı kabul etmeye istekli olabileceğini çoktan işaret ettiğini bildirdi.

Eurasia Group da Salı günkü notunda, Bolton’un çok fazla savaş yanlısı olduğunu, etkili olduğunu ve gidişinin en azından bazı yönetim politikalarını etkileyeceğini vurguladı.

John Bolton Gidişi ABD'nin Bazı Yönetim Politika Etkileyecek Eurasia Başkanı Cliff Kupchan da Bolton olmadan ABD’nin İran, Afganistan ve Venezuela’da daha yumuşak bir duruş sergileyebileceğini kaydetti. Trump’ın yabancı girişimlerin ABD’nin ulusal çıkarlarına hizmet ettiğine inanmadığını da aktardı. Adenwala ise Kuzey Kore’nin durumunun aksine İran’la ilgili politikada kısa süre içinde herhangi büyük bir radikal değişim görmediğini belirtti.

“Trump, Bolton’a kıyasla İran liderliği ile görüşme fikrine daha açık olmasına rağmen her ikisi de İran’a kuşkuyla bakıyorlar” diyen Adenwala, Kuzey Kore’nin Kim’inden farklı olarak İran’daki liderlerin ABD ile ilişki kurmaya çok hevesli olmadıklarını ki bunun da ikili ilişkileri zorlaştırdığını dile getirdi.

Kupchan ise ileriye bakıldığında Bolton’un halefinin gelecekteki ABD politikasının yörüngesini belirleyeceğini ifade etti. Trump’ın büyük ihtimalle şahsen farklı görüşlerde olsa bile temelde kendi görüşlerini paylaşan ve alenen kurallara uyan birini atayacağını da ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu