Yatırım yapmaya başla!

Alibaba’nın Kurucu Ortağına Göre ABD’liler Çin Teknolojisini Engellemeye Çalışıyor!

Çinli teknoloji devi Alibaba’ın kurucu ortağı Joe Tsai’nin açıklamaları gündeme yer etti. Çünkü…
Alibaba’nın Kurucu Ortağına Göre ABD’liler Çin Teknolojisini Engellemeye Çalışıyor!

Alibaba’nın kurucu ortağı Joe Tsai, Senatör Mark Warner da dahil olmak üzere pek çok kişinin Çin’in teknolojisini durdurmak için çalıştığını ve bu duruma anlam veremediğini söyledi. ABD ile Çin arasındaki gerilim devam ederken Joe Tsai’den gelen bu açıklamalar haliyle dikkat çekti.

Recode’un Code Conference isimli etkinliğinde ABD’lilerin Çin’in teknolojisini iyileştirme ve yenilik yapma çabalarına engel olmak istediklerini dile getirdi. Kaldı ki bu açıklamalar; Senatör Mark Warner’ın Çinli teknoloji firmalarının Çin Komünist Partisi tarafından sıkı sıkıya desteklendiği yönündeki söylemlerinin ardından geldi.

Recode’un Code Conference isimli etkinliği ilgi çekici açıklamalara sahne olmaya devam ederken bir haber de Alibaba’nın kurucu ortağından geldi.

Alibaba Kurucu Ortağı Joe Tsai Açıklama Çünkü Alibaba’nın kurucu ortağı Joe Tsai, ABD Senatörü Mark Warner’ın daha önce ortaya attığı “Çin teknoloji şirketlerinin Pekin ajanları olarak hizmet verdiği” yönündeki iddialarına yanıt bu şekilde yanıt verdi. Açıklamaların, ABD ile Çin arasındaki gerilimin tırmandığı şu günlerde gelmesi ise dikkat çekti.

Keza Çin, ABD’nin % 25 ek gümrük vergisi uygulayacağı 50 milyar dolar değerindeki Çin mallarının listesini açıklayacağını ilan etmesi üzerine ülkeye sözlerini tutma çağrısında bulunmuştu.

Joe Tsai'ye Göre ABD'liler Çin'i Engellemeye Çalışıyor Ayrıca Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada; ABD’nin ulusal güvenliğinin korunması amacıyla Çin’e getirilecek yatırım sınırlamaları ve ihracat kontrollerinin ikinci adımının 30 Haziran’da duyurulacağı belirtilmişti.

Bu noktada Tsai, bir ülkenin kendi üretim sektörünü yükseltmek, daha ileri teknolojiyle çalışmak ve daha yenilikçi olmak istemesinden daha doğal bir şey olmadığını anlattı.

Senatör Mark Warner'ın Çin Teknoloji Şirketlerine Cevabı Fakat Çin perspektifinden baktığınızda; ABD’de Çin’in bunu yapmasını engellemek isteyen pek çok insanın olduğunu söyledi. Çin’in otuz yıldan fazla süredir düşük kaliteli ve ucuz ürünler ürettiğini belirten Tsai, artık durumun değiştiğini dile getirdi.

Tsai’ye göre Çin artık robotlar, teknolojik medikal cihazlar, havacılık ekipmanları gibi daha değerli alanlara yönelmesi gerektiğini fark etmişti.

Alibaba Kurucu Ortağı ABD'lilerin Çin'i Engellemeye Çalışmasına Anlam Veremiyor Kısacası Alibaba’nın kurucu ortağı ABD Senatörü Mark Warner’ın yorumu üzerine Çinli teknoloji şirketlerini savundu. Sonuçta Mark Warner; Alibaba, Baidu, Tencent gibi Çinli şirketlerin hükümete en az hissedarlarına olduğu kadar sadakat gösterdiklerini iddia etmiş, Çin Komünist Partisi’nin şirketlere nüfuz ettiğini dile getirmişti.

Joe Tsai ise Mark Warner’ın Çinli şirketlerle ilgili yorumuna katılmadığını ve onun da Çin teknolojisini geriletmek isteyen ABD’li grup içerisinde yer aldığını söyledi. Ve ABD’nin Çin hükümetiyle direkt bağlantılı olduğunu iddia etiği Huawei ile ZTE gibi şirketlere uyguladığı yaptırımlar düşünüldüğünde Joe Tsai’nin yorumu gayet mantıklı göründü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum