Yatırım yapmaya başla!

JLR, En Geniş Şarj Ağını Kurarken Çinli Landwind X7’ye Açılan Evoque Davasını da Kazandı!

Jaguar-Land Rover İngiltere'nin en büyük EV araç şarj ağına start verirken, Jiangling şirketine açılan davanın da sonuçlandığı bildirildi!
JLR, En Geniş Şarj Ağını Kurarken Çinli Landwind X7’ye Açılan Evoque Davasını da Kazandı!

Jaguar-Land Rover grubun işleri bugünlerde yerinde gidiyor. Bulunduğumuz tarih için önemli olan elektrik ve otonoma sağlam yatırımlar yapan İngilizler, çifte mutluluk yaşıyor. JLR’nin bir süredir Gaydon Mühendislikle planladığı en geniş akıllı şarj istasyonu projesini tamamladı.

Öte yandan Landwind  X7 SUV’un Range Rover Evoque’den kopyalandığına dair açılan dava da sonuçlandı. Asya ülkesinin genetiğinde olan emek hırsızlığından en çok Land Rover müzdaripti. Konular hakkındaki detaylar haberimizde.

JLR, İngiltere’nin en büyük akıllı şarj istasyonlarına sahip.

Ortaklığını Gaydon mühendisle yapan grup şirketleri, 166 noktaya yeni elektrik pil dolum noktalarını yerleştirdi. Araştırmalara göre Avrupa’daki EV araç sakinleri çoğunluklu olarak evlerinde şarj ediyormuş. Ev tipi fişlerden gelen enerji düşük olduğu için pil dolum süreleri de uzuyor.

Yüzlerce farklı noktada hizmet verecek bu istasyonlar, özellikle iş yerlerinde araçlarını şarj edemeyenlere yönelik olacak. NewMotion tarafından sağlanan 7kW AC akıllı şarj istasyonları, tamamı elektrikli Jaguar I-Pace’in bataryasını 1 saatte 35 km menzil katacak şekilde enerji veriyor.

Seçili noktalara yerleştirilen istasyonlar bir bulut sistemine bağlı. Ayrıca PHEV(plug-in-hibrit) ve BEV(battery electric vehicli) araç sahipleri tek bir kartla Avrupa’nın her hangi bir yerinde şarj edebilecekler. Mobil uygulaması da olan JLR istasyonlarında, isterseniz uzaktan aracınızın pil durumuna da bakabileceksiniz.

JLR’nin elektrikli araçlardan sorumlu başkanı Mick Cameron, “Her yeni Jaguar ve Land Rover model hattı 2020’den itibaren elektriklenerek müşterilerimize daha fazla seçenek sunuyor. Tamamen elektrikli (BEV), plug-in hibrit (PHEV) ve hafif hibrit (MHEV) araçlar dahil olmak üzere model yelpazemizde elektrikli ürünlerden oluşan bir portföy tanıttık. Jaguar’ın ilk premium elektrikli elektrikli aracı olan Jaguar I-PACE, Mart 2018’de showroom’lara ulaştı ve o zamandan beri 2019 Yılın Avrupa Otomobilini de içeren 55 uluslararası ödül kazandı. Gaydon mühendislik merkezimiz, çalışanlarımız arasında alternatif yakıt alımını teşvik etmemize yardımcı olabiliriz.” dedi.

Land Rover, modelini birebir kopyaladığı için Landwing’e dava açmıştı ve sonuç lehine oldu!

Çin mahkemelerine taşınan davada Evoque klonu Landwing X7‘nin hemen üretiminin durdurulup, satışların kesilmesi sonucu çıktı. Aynı zamanda İngilizlere de tazminat ödenmesi söylenmiş. Uzun yıllardır neredeyse tüm premium marka modellerinin aynısını yapan Çin için kaybedilen bu davanın bir başlangıç olması umuluyor.

Jaguar Land Rover’ın küresel hukuk müdürü Keith Benjamin, “Pekin’deki mahkemenin bu kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu karar tüketiciyi ve haklarını korumak için yasaların uygun şekilde uygulandığını, tasarım ve inovasyon alanındaki ticari yatırımları korurken, kafalarının karışmamasını ve yanlış yönlendirilmelerini sağlamak için açık bir işarettir.” dedi.

Açılan mahkemenin JLR adına sonuçlanmasının bir etki nedeni de Evoque’nin Çinli kişilerce talep edilmesi ve yaklaşık 1/3 oranında daha ucuz olan bir modelin kendileriyle aynı genetik yapıyı taşıması. Umarız artık Çinli şirkete gelen bu cezanın devamı gelerek diğer mağdur firmaların da hakları korunmuş olur.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum