Yatırım yapmaya başla!

JLR, Atık Plastikleri Dönüştürerek Premium Malzeme Haline Getirecek!

Jaguar-Land Rover, eğer ki mevcut malzeme kadar sağlam olduğunu ispatlarsa, araçlarını plastik dönüşümlü malzemeden yapacak!
JLR, Atık Plastikleri Dönüştürerek Premium Malzeme Haline Getirecek!

Dünyamızdaki çevre kirliliğinde en çok pay sahibi plastik atıklardır. Doğada yok olmaları yüzlerce yılı buluyor ve tüm yaşam alanlarında geri dönüşü olmayan hasarlar bırakıyor. Bazı firmalar denizler dahil farklı noktalardaki atıkları toplayarak geri dönüşüme kazandırıyor. Hatırlarsanız Volvo böyle bir kampanya ile bir aracını denizlerden toplanan atık malzemelerden yapmıştı.

Anlam yüklü ve herkesin yapması gereken bu duruma Jaguar Land Rover grubu da el attı. BASF ile ChemCycling adlı pilot araştırma projesinde buluşan JLR, artık araçların plastik malzemelerini, atıklardan elde ederek, yeni bir dönüşümü başlatacak.

Evsel atık plastikleri JLR tarafından yüksek kaliteli malzemelere dönüştürülecek.

Oldukça akıllıca bir girişim. Evet, şirkette bu yönden kar edecek ancak en azından belli oranda çevre kirliliğini engellemede de pay sahibi olacak. Şirket şu anda plastik malzemelerin çöp depolama alanlarına veya yakma fırınlarına yönlendirilmesinin yollarını arıyor.

İngiliz şirketin planı; atık plastiğe, tromokimyasal işlem uygulayarak, piroliz yağına dönüştürmek istiyor. Sonrasında, maddeler BASF’ın üretim zincirine dahil edilerek “bakir plastik tabirinde yüksek kaliteli ve performanslı malzeme” ile birinci sınıf bir ürün çıkarılmak isteniyor.

Avantaj kısmında ise renkli olabilen gösterge paneli ve dış aksamlarda temperli de yapılabilecek. JLR ve BASF, pilot dönüşüm plastiğini yaparak, mevcut malzeme ile aynı güvenlik seviyesinde olduğunu kanıtlamak için bir I-Pace SUV’un ön yüz kalıplarını yeni malzeme tipiyle yapacağı bir prototip hazırlıyor.

İngiliz otomotiv devinden sonra diğer şirketler de bu tip bir uygulamaya geçerse, çok büyük bir adım atılmış olacak.

Konu hakkında açıklama yapan JLR’nin kıdemli sürdürülebilirlik müdürü Chris Brown, “Plastikler otomobil üretimi için hayati öneme sahip ve kullanım safhasında faydaları kanıtlanmış olmakla birlikte, plastik atıklar küresel bir sorun olmaya devam ediyor. Bu konuyu çözmek için düzenleyiciler, üreticiler ve tedarikçiler arasında yenilikçilik ve ortak düşünmeyi gerektiriyor. Jaguar Land Rover’de, ürünlerimizdeki geri dönüştürülmüş içeriği proaktif olarak artırıyoruz, faaliyetlerimizde tek kullanımlık plastikleri kaldırıyoruz ve ürün yaşam döngüsü boyunca aşırı atığı azaltıyoruz. BASF ile işbirliği, dairesel bir ekonomide faaliyet gösterme taahhüdümüzü geliştirmemizin sadece bir yoludur.” dedi.

Eğer ki malzemenin sağlamlığı mevcut parça gibi kanıtlanırsa, araç başına düşen plastik birimi, bir hayli fazla olacak. Bunu seri üretim arabalara aktarılmasıyla, belki de dünyada plastik atık denilen bir şey kalmayacak. JLR öncesinde 53 geri dönüştürülmüş plastik şişeden, dayanıklı yün karışımı bir koltuğu da Kvadrat ile yapmıştır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum