Yatırım yapmaya başla!

Jaguar-Land Rover Araçları “İnsanların Hastalanmasını Önleyecek”

İngiliz JLR Group, tıp dünyasından çıktığı yolda, araçlarının içerisinde yolculuk yapanların hastalanmasını önleyecek teknoloji geliştiriyor!
Jaguar-Land Rover Araçları “İnsanların Hastalanmasını Önleyecek”

Jaguar-Land Rover grubu oldukça ilginç bir gelişme üzerine yoğunlaşıyor. İnsanları hastalıklardan kurtarmak istiyor! Günümüzde belirli markaların yaptıkları bir kalıp içerisine alınmıştır ve onunla anılırlar. Misal, Volvo şirketi insanların can sağlığı adına milyar dolarlık Ar-Ge’ler yapıyor ve ölüm olaylarını en aza indirgemek için modellerini aşırı sağlam yapmaya odaklanıyor.

Mercedes ve Toyota hakkında ne dersiniz diye sorulduğunda da mekanik aksamda kesinlikle arıza vermeyen ve sahibini seven markalar deriz. Keza Tesla dediğimizde de elektrikli otomobillerin duayeni şeklinde yorumlarız. JLR, ileri de sürücü ve yolcuları için hastalıkları önleyen bir marka olarak anılmanın peşinde. Bakalım İngilizler bunu nasıl sağlayacakmış?

JLR konuya tıp dünyasının kullandığı bir noktadan giriş yapıyor.

Otomobil üreticileri döneme göre müşterilerine artık olağanüstü bir şeyler sunması gerektiğini biliyorlar. O yüzden JLR, ultraviole (UV-C) ışık teknolojisini araç içerisinde bakteri ve virüslerin yayılmasını engellemenin nasıl olacağını inceliyor. Elbette yeni patojen yok etme yönteminin iklimlendirme sistemine entegre edileceği sizinde aklınıza gelmiştir.

UV-C teknoloji İngiliz grup araçlarının klima sistemlerinde kullanılacak.

Premium sınıfların bazılarında klima sistemleri havayı temizleme özelliğine sahip. Ancak bilim adamlarının araştırmaları sonucunda mazgallarda üreyen mikrobun bir klozetten daha fazla olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Tıp dünyasında 70 yılı aşkındır kullanılan ultraviole teknolojisini JLR tam olarak araç içerisindeki yüzeyleri temizlemek için kullanacak.

Araç içerisindeki patojenler yüksek dalga boyuna sahip UV-C’ye maruz bırakılacak.

Araç içerisindeki farklı kötü bakteri ve virüsler 200-280 dalga boyunda özel ışığa maruz bırakılarak steril ortam hedefleniyor. Böylelikle çoğalmanın önüne “moleküler yapı bozma” hedefiyle işlenmiş olacak. Jaguar-Land Rover gözle görünmeyen canlılarla birlikte sistemin böcekler üzerinde de etkili olacağını aktarıyor.

Hedef rakamlarını söyleyen şirketler, ilaca dirençli organizmaların %30 oranında azaltabileceklerini iddia ediyorlar. Şirketler, trilyonlarca nano boyutlu negatif yüklü parçacıkları yarattığını ve bunun patojenleri etkisiz hale getirdiğini bildirdiler.

JLR Genel Müdür Yardımcısı konu ile ilgili konuştu.

Jaguar Land Rover’ın genel müdür yardımcısı Dr Steve Iley, “Huzurlu yaşam araştırmalarımızın bir parçası olarak bireysel refah önlemlerinin uygulanması, sadece müşterilerimiz için yaşam kalitesini iyileştirmeyi değil, bu durumda azaltma konusunda da net avantajlar sunuyor. Patojen yayılımı – genel popülasyonu hastalık tehdidinden korumak; özellikle paylaşılan mobilite çözümlerine doğru ilerlerken, ayrıca sürücülerin her yıl 300 saat ortalama araç kullanmaya başladığını, bu nedenle otomobillerin koruyucu sağlık hizmetlerini yönetmesi içi net bir fırsattır.” dedi.

İmkansız gözükmeyen, aksine araç içerisindeki mikropları tamamen yok etme veya azaltmada etkili bir yöntem diye düşünüyoruz. Trilyonları bulan patojenlerin sayısının azaltılması ve sonradan yok edilmeye çalışılması, insan sağlığını %100 oranlı boyutlarda etkileyecektir. Bilinmeyen kısım ise JLR’nin bunu hangi dönemdeki araçlarına entegre edeceği!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum