Yatırım yapmaya başla!

Çin Devlet Başkanı Jinping Türkiye ile Bağların Güçlü Kalmasını İstiyor

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, karşılıklı güvenle birlikte Çin’in Türkiye ile ticaret, enerji ve turizm alanında çalışmak istediğini açıkladı.
Çin Devlet Başkanı Jinping Türkiye ile Bağların Güçlü Kalmasını İstiyor

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, resmi ziyaret için Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile baş başa görüşme gerçekleştirdi. İki ülke arasındaki ilişkide yeni bir gelişme olarak, Erdoğan’ın Çin’in önde gelen gazetesi Global Times (İngilizce) ve Hunqi Shbo’ya (Çince) yazdığı ve iki ülke ilişkisini değerlendirdiği makale bulunuyor.

“Türkiye ve Çin: Ortak Gelecek Vizyonu Olan İki Ülke” başlığını taşıyan bu makalede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak pek çok iyi amaç bakımından Çin ile ortak vizyonu paylaştığımızı dile getirdi.

Erdoğan, Türkiye ve Çin’i aralarındaki uzaklığa rağmen yüzyıllar boyunca yakın ticari ve kültürel ilişkilere sahip iki ülke olarak görürken, Çin Başkanı Xi’ye göre Türkiye ve Çin yükselmekte ve gelişmekte olan iki ülke.

Türkiye ve Çin Yükselmekte ve Gelişmekte Olan İki ÜlkeXi Jinping, “Türkiye ve Çin yükselmekte olan piyasalar ve gelişmekte olan ülkeler. Karşılıklı stratejik güveni artırmalı, stratejik iş birliği ve koordinasyonu güçlendirmeliyiz.” ifadelerini kaydederken, iki ülke liderlerinin geçtiğimiz haftanın en önemli gündem maddesi G-20’ye katıldığını hatırlattı. Bu ziyaret, onda iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişeceğine dair umutlara neden oldu.

Çinliler ve Türklerin ticari ve kültürel etkileşime büyük oranda katkı sağladığını belirten Erdoğan, bu iş birliğinin Xi Jinping’in öncülüğünde gelişen Kuşak ve Yol girişimi ile güçlenerek devam ettiğini söyledi. Öte yandan Jinping ise Erdoğan ile yaptığı ikili görüşmeyi oldukça önemsiyor. Uluslararası sistemin korunmasını ve uluslararası adaletin birlikte korunması gerektiğine dikkat çekti.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Erdoğan ile her türlü uluslararası meseleleri en ince ayrıntısına kadar konuşabilmeyi temenni etti.

Jinping Erdoğan ile Her Türlü Uluslararası Meseleyi Konuşabilmeyi Temenni EttiBunun yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan ise kaleme aldığı makalede yeni bir dünya sisteminin kurulmasında Türkiye ve Çin’ büyük görevler düştüğünden bahsetti. İki ülke ilişkilerinin 2010 yılında stratejik ilişki boyutuna ulaştığını bildirdi.

Çin Devlet Başkanı Xi, bundan sonraki dönemde bu stratejik ilişkilerin Türkiye tarafından planlanıp yönlendirmeye hazır olduklarını açıkladı. Tüm bunlarla birlikte ikili ilişkilerin yanında, gelişmekte olan diğer ülkelerin çıkarlarının da göz ardı edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Öte yandan Xi Jinping, dev buluşma G-20’de ABD Devlet Başkanı Donald Trump ile de görüşmüş, iki lider ticaret müzakerelerini devam ettirme kararı almıştı. Toplantıdan iki taraf da memnun ayrılırken, sonuç pek çok uzman tarafından beklenen şekilde olmuştu. Xi, tıpkı Türkiye’ye olduğu gibi orada da ABD ile görüş alışverişi yapmaya oldukça ılımlı yaklaştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum