Yatırım yapmaya başla!

Jinping: “Çok Taraflılık ve Serbest Ticaret Tehdit Altında” Diyerek Trump’ı Taşladı!

Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın açılışında konuşan Xi Jinping, çok yanlı ve serbest ticaret konusundaki yorumlarını yineledi. Detaylar aşağıda;
Jinping: “Çok Taraflılık ve Serbest Ticaret Tehdit Altında” Diyerek Trump’ı Taşladı!

5-10 Kasım tarihlerinde düzenleneceği bilinen Çin Uluslararası İthalat Fuarı bugün başlarken, Başkan Xi Jinping açılış merasiminde dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Buna göre Jinping fuarın, Çin’in çok yanlı ticareti desteklediğini ve serbest ticareti teşvik etme konusundaki tutarlı konumunu gösterdiğini söyledi. Ayrıca fuarın açık bir dünya ekonomisini ilerletmek ve iktisadi küreselleşmeyi desteklemek için Çin tarafından gerçekleştirilen somut bir eylem olduğunu dile getirdi.

Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasından bu yana üçüncü kez küresel sahneye çıkan Xi Jinping, korumacılık söylemlerini yenileyerek ülkesinin uluslararası açıklık ve iş birliği savunucusu olduğunu hatırlattı. Bu noktada, Çin’in ekonomisini yabancı şirketlere açma konusunda bazı ilerlemeler kaydetmesine rağmen bazı eleştirmenlerin hızın hala çok yavaş olduğunu söyledikleri aktarıldı.

Ancak Jinping yine açık bir uluslararası ekonominin yararları hakkında konuşarak, Çin’in eleştirilerin aksine korumacılık yanlısı değil korumacılık karşıtı olduğu görüşünü savundu.

Çin Uluslararası İthalat Fuarı Jinping'in Açılış Konuşması “Dünyadaki ülkelerin ekonomik ve sosyal refahı giderek birbirine daha çok bağlı hale geliyor. Küresel yönetişim sistemi ve uluslararası düzen reformu hız kazanıyor. Diğer taraftan, dünya ekonomisi çok derin bir düzenlemeye giriyor ve korumacılık ile tek yanlılık yeniden diriliyor. Ekonomik küreselleşme sert rüzgarlarla karşılaşıyor ve çok taraflılık ile serbest ticaret tehdit ediliyor.” diyen Xi Jinping, bu rüzgarlara karşı direnmek için ülkesinin yeni yüksek standartta bir açılımın peşinde olduğunu ve dünyanın geri kalanına pazar erişimini genişletmeyi hedeflediğini kaydetti.

Çin lideri konuşmasında ülkesinin artan ithalat potansiyelini canlandırmaya çalışacağını ve ithalat vergisini daha da düşüreceğini de belirtti.

Xi Jinping İthalat Vergisini Düşürecek Tüm bunların yanında Xi Jinping, Çin’in eğitim, telekomünikasyon ve kültür sektörlerinin açılışını hızlandıracağının da taahhüdünü vererek fikri mülkiyet hırsızlığı konusuna da kısaca değindi ve Çin’in bu tür eylemler için cezaları artıracağını bildirdi. Çin ekonomisinin bazı bölümlerinin zorluklarla ve belirsizliklerle mücadele ettiğini kabul eden Jinping, hükümetin bu sorunları çözmek için hızlı bir şekilde çalıştığını ve makroekonomik büyümeyi yönetme konusunda yeteneğini geliştirdiğini belirtti.

Nihayetinde Xi Jinping’in açılış konuşması, Trump’ın politikasını sürdürüp sürdürmeyeceğini etkileyecek ara seçimlerden yalnızca saatler önce geldi.

Xi Jinping'in Açılış Konuşması Ara Seçimlerden Önce Geldi Salı günü yapılacak yarışmaların da Washington’un dış ilişkilerini etkileyebileceğine vurgu yapıldı. İlgili haberde ayrıca dünyanın ikinci büyük süper gücünün hafta boyu sürecek Çin Uluslararası İthalat Fuarı ile kendisini büyük bir alıcı olarak tanıttığı bilgilerine yer verildi. Etkinliğin internet sitesine göre de fuara 3600’den fazla girişimin ve 172 ülke ile bölgenin katılacağı söylendi.

Bunun yanında Pekin’in; Rusya, Kanada, İngiltere, Almanya, Meksika, Brezilya, Mısır, Macaristan, Endonezya, Pakistan, Güney Afrika ve Vietnam olmak üzere 12 ülkeyi Onur Konuğu olarak adlandırdığı ifade edildi.

Uluslararası Para Fonu’nun Başkanı Christine Lagarde de Pazar günü attığı tweetle, Şangay’daki fuarda yer almak için sabırsızlandığını duyurdu. Ne var ki birçok Batılı büyük ülkenin fuara katılmak için daha az hevesli olduğu gözlemlendi. Çin Dışişleri Bakanlığı’na göre Xi Jinping’in davetine katılması beklenen 18 devlet başkanı açılışta görülmedi. 180 ABD firması fuara kayıt yaptırırken, Trump yönetiminin üst düzey hükümet yetkililerini etkinliğe göndermeyeceği iddia edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum