Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Jim Cramer: Küresel Ekonomi Hakkında Endişelenmek için Gerçek Nedenimiz Var

Mad Money’nin ünlü sunucusu Jim Cramer, küresel ekonomi hakkındaki endişe verici yorumlarıyla gündeme geldi. Detaylar şöyle;
Jim Cramer: Küresel Ekonomi Hakkında Endişelenmek için Gerçek Nedenimiz Var
Yorum

Ünlü televizyon kişiliği Jim Cramer, yatırımcılar güvenilir savunma stoklarından kaçınırken piyasanın Salı günü yürekleri ağza getirdiğini söyledi.

BASF, Pazartesi günü yaptığı açıklamada tam yıl kazanç tahminini yüzde 30 oranında azaltması gerekebileceği açıklamış, firmanın büyüme beklerken bir anda böylesine büyük bir düşüş öngörmesi fazlasıyla dikkat çekmişti.

Tahminleri azaltırken ABD-Çin ticaret savaşının yanı sıra düşük otomobil ve mahsul satışlarını suçlayan BASF hisseleri beklenti düşürmeyle gerilemişti.

Jim Cramer: BASF Hisse Gerileme Yorumu Hisselerdeki düşüş BASF’ın emsallerini de etkilemiş, Covestro, Evonik, Lanxess ve Wacker Chemie gibi birçok şirketin değer kaybettiği görülmüştü. İşte buna atıfta bulunan Jim Cramer, sönük beklentinin çok büyük bir mesele olduğunu belirtti. “Şimdi gerçek endişemiz var, endişelenmek için gerçek sebep. Federal Rezerv iş dünyasının güçlü olduğuna inanıyor çünkü daha geçen Cuma günü müthiş bir istihdam raporu aldık” dedi.

Kimya devi BASF’tan gelen zayıf tahminin ise küresel ekonominin, bu istihdam sayısının gösterdiğinden daha kötü bir durumda olabileceği izlenimi uyandırdığını bildirdi.

Jim Cramer: BASF Hisse Gerileme İstihdam Raporunun Gösterdiğinden Daha Kötü Küresel EkonomiBurada, endüstri şirketleri sendelemeye başladığında, para yöneticilerinin genellikle paralarını güvenli, paketlenmiş tüketim malları sektörüne koydukları çünkü bu tutarlı isimlerin ekonomi yavaşlarken bile iyi performans gösterme eğiliminde oldukları bilgisi verildi. Ancak Cramer, Salı günü güçlü çeyrek sonuçlarını bildiren ve tahminlerini koruyan PepsiCo’nun seans boyunca yüzde 0.62 düştüğünü ve bunun şaşırtıcı olduğunu aktardı.

BASF ile vurgulanan bir yavaşlamada saklanmak için favori yerlerini kaybettiklerini belirten Cramer, şöyle devam etti:

Jim Cramer: BASF Gerileme Hisse Yorumu “Bu, rakamları elde etmek için güçlü bir ekonomiye ihtiyaç duymayan hızlı büyümeli teknoloji şirketlerinin hisselerine girdi. Bu teknoloji şirketleri, bulut veya büyük veri veya analiz kullanarak, diğer işletmeleri daha üretken kılmakla ilgilidir ve bir yavaşlamada iyi olacaklardır.”

Paranın, Fortinet, Palo Alto Network ve Okta gibi siber güvenlik hisselerine gittiğini anlatan Cramer; buradaki iyimser eylemin yeni halka açılan siber güvenlik şirketi CrowdStrike hakkındaki olumlu analist yorumlarından kaynaklandığını savundu.

“İşin özü, yatırımcılar küresel ekonomi hakkında endişelenmeye başladığında para ya PepsiCo gibi yavaş ve istikrarlı paketlenmiş tüketim maddeleri stoklarına akıyor ya da bir yavaşlamada gelişebilecek turbo şarjlı hisse senetlerine gidiyor. Bugün hızlı büyüme kazandı, yarını kim bilebilir?” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu