Yatırım yapmaya başla!

“Janet Yellen’i Özledim” Diyen Jim Cramer FED Eleştirilerini Hızlandırdı!

Ünlü TV kişiliği Jim Cramer, FED’in şu andaki yaklaşımı hakkında 2007’dekine benzer yorumlarda bulundu. Detaylar aşağıda;
“Janet Yellen’i Özledim” Diyen Jim Cramer FED Eleştirilerini Hızlandırdı!

Mad Money’nin efsanevi sunucusu Jim Cramer, mevcut FED’i faiz oranlarını duyurmadan önce ekonomik verilere daha yakından bakmamakla suçlayıp ABD Merkez Bankası hakkında 2007’dekine benzer yorumlarda bulundu.

Zira Cramer 11 yıl önce FED hakkında; “çıldırmışlar, hiçbir şey bilmiyorlar” şeklinde açıklamalarda bulunmuş ve o zamanki FED Başkanı Ben Bernanke ile diğer merkez bankacıları yaklaşan finansal krizin belirtilerini görmezden gelmekle eleştirmişti. Şu anda da benzer söylemleriyle dikkat çeken Jim Cramer, FED eleştirilerini hızlandırarak Powell’ı ve diğer politika yapıcıları kilit faiz artırım planlarını duyurmadan önce ekonomik verileri daha yakından izlememekle suçladı.

Çarşamba akşamı Mad Money’de konuşan Jim Cramer, Trump gibi FED’in faiz artırımını onaylamadığını açıkça belli etti.

Jim Cramer FED Eleştiri Yağmuruna TuttuFED’in yaklaşımından sıkıldığını söyleyen Cramer; “görünen o ki 2008 – 2012 ekonomik krizinden yeterince ders çıkarmamışlar” ifadelerini kullandı. Burada Jerome Powell’ın FED’in 25 bp’lik faiz artırım kararını nasıl yorumladığı hatırlatıldı. Çünkü Powell, söz konusu yorumunda büyümenin çok sağlıklı bir hızda devam ettiğini, işsizliğin düşük olduğunu ve çalışan kişi sayısının gittikçe arttığını dile getirmişti.

Böyle bir ortamda FED’in faizleri kademeli bir şekilde artırmasının ülke ekonomisinin büyümesi açısından doğru bir hamle olduğunu belirten Powell, Trump’ın eleştirilerine hedef olmuştu.

Jim Cramer Jerome Powell Eleştiriİlaveten, Powell’ın geçen hafta yaptığı yorumlar faiz artırımları için daha agresif bir yol izleneceğine işaret ettiği için tahvil getirileri 7 yıllık yükselişe doğru ilerlemiş ve hisse senetleri üzerinde baskı uygulanmıştı. Çarşamba günü Wall Street, Dow Jones Borsası Endüstri Endeksi’nde Şubat ayından bu yana en kötü tek seans düşüşüyle 832 puan ya da % 3.15’lik kayıp yaşamıştı.

İşte bu noktada Cramer, dünkü programında izleyicilere hacmin aşağıya doğru olduğu bir günde takip ettikleri ve konuştukları bazı büyük hisselerden küçük alımlar yapmalarını önerdi.

Jim Cramer Küçük Satın Alımlar Yapılabilir Cramer’ın satın alma konusunda biraz daha iyi hissetmesinin nedeni piyasanın işlem hacminde fark ettiği bir trenddi. Yatırımcılar 10 ile 1 arasında fiyattan satış yapıyorlardı, bu da hacmin aşağı yönde kaydığını, yani gereğinden fazla düştüğünü gösteriyordu. Öte yandan Cramer, Starbucks, Campbell Soup ve PPG Industries’in şu anda yüksek profilli aktivist yatırımcıların hedefi olduğunu ve piyasanın geri kalanının kargaşa içinde olduğunu dile getirdi.

Keza Salı günü Pershing Square Starbucks’dan 900 milyon dolarlık hisse satın almış, Trian Partners de PPG’ye 690 milyon dolar yatırmıştı.

Jim Cramer Piyasa Yorumu Daniel Loeb’in Third Point de Campbell Soup’daki mevcut hissesini artırmıştı. Ancak Jim Cramer, insanların aktivist yatırımcılar tarafından desteklenen bu hisselere karşı temkinli olması gerektiğini söyleyerek hedge fon yöneticilerinin kendileri için çalıştıklarını ve fikirlerini değiştirdiklerinde bunu söyleme zorunluluklarının olmadığını vurguladı.

Mad Money’de Cramer’ın konuğu olan Starwood Capital Group Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Barry Sternlicht de ABD ekonomisinin durumu hakkında fazla iyimser olmadığını kaydetti.

Starwood Capital Group Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Barry Sternlicht ABD Ekonomisi Yorumu “Bence FED dikkatli olmak zorunda kalacak, ekonomi belirtilen rakamlar kadar güçlü değil” diyerek görüş bildirdi. Gayrimenkul yatırımcısı başlıca endişelerinden birinin getiri eğrisi olduğunu söyleyerek bunun bir gerileme sinyali olduğunu aktardı. Sternlicht, 300 milyar dolarlık teşvik paketi, vergi indirimleri, Çin ticaret savaşıyla birlikte durumun üstesinden gelmenin zor olacağını bildirdi.

Ve konuşmasını şöyle tamamladı: “İnsanların tarifeler hakkında anlamadığı şey bunun etkilerinin görülecek olması ve bence bu önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde olacak. Çünkü envanter buradaydı ve tarifeler olmadan satın alınmıştı. Yani piyasada Çin’in para birimini düşürerek indirmeye çalıştığı gibi gizli bir enflasyon baskısı ortaya çıkacak.” Tüm bunların yanı sıra Cramer FED’le ilgili; “Janet Yellen’i çok özledim” dedi ve “Fed’de olan şeyleri sevmiyorum çünkü FED tıpkı 2005 yılında Ben Bernanke’nin verdiği gibi karar veriyor, buna bir son vermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum