Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Jim Cramer, G-20 Toplantısı, FED Tahminleri ve İstihdam Raporu Ortasında Temkinli

FED’in faiz oranlarına dair bir taahhütte bulunmadan önce büyük olasılıkla Haziran ayının istihdam raporunu ve bu ayki G-20 toplantısından çıkacak sonucu görmek isteyeceğini söyledi.
Jim Cramer, G-20 Toplantısı, FED Tahminleri ve İstihdam Raporu Ortasında Temkinli
Son Güncelleme: 
Yorum

Mad Money sunucusu Jim Cramer, FED’in faiz oranlarının düşürülmesine dair bir taahhütte bulunmadan önce büyük olasılıkla Haziran ayının tarım dışı istihdam raporunu ve bu ayki G-20 toplantısından çıkacak sonucu görmek isteyeceğini söyledi.

FED, Çarşamba günkü toplantısının ardından gösterge faiz oranlarını değiştirmediğini açıklamış, bunun yanında Jerome Powell bu yıl oranın düşürülme ihtimali olduğuna işaret etmişti. FED’in kararı, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerilimin, Mayıs ayındaki gelişmelerle kötüleşmesi üzerine gelmişti.

Sonuçta ticaret anlaşmazlığı küresel ekonomiyi yavaşlatma tehdidinde bulunuyor ve FED’in oranları düşürmesi için üzerindeki baskıyı artırıyordu.

FED g-20 Raporu İzleyecekBu noktada Jim Cramer, FED Başkanı Jerome Powell’ın gelecek ay oranları düşürmeye söz vermediğini, yalnızca durumu izlediğini söylediğini vurguladı. “FED, Haziran ayındaki istihdam rakamlarını ve Başkan Donald Trump’ın gelecek hafta G-20’deki toplantısında ticaret konusunda ne yapacağını görmek istiyor.” dedi.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın yakından izlenen istihdam raporunu 5 Temmuz’da yayınlayacağını da hatırlattı.

Jim Cramer FED Faiz İstihdam Raporu İzleyecek İlaveten, Pazartesi günü Çin’le görüşmelerin bir ön izlemesini görmeyi beklediğini fakat Donald Trump ile Xi Jinping’in toplantıda bir ticaret anlaşmasına varabileceğine dair iyimser olmadığını dile getirdi. “Başarılı bir hafta geçirdik ancak piyasa şu anda aşırı spekülasyondan dolayı gereğinden fazla çıktığı bir bölgede ve bir sürü potansiyel negatif katalizör var. Bu yüzden önümüzdeki hafta temkinli bir tavır alıyorum ve aynısını yapmanızı öneririm” dedi.

Bu arada ING’nin baş ekonomisti Rob Carnell de geçgtiğimiz günkü notunda dünyanın en büyük iki ekonomisinin liderleri arasındaki toplantının oldukça önemli olacağını belirtmiş, FED’in faiz konusundaki tavrını değiştirebilecek tek şeyin, Japonya, Osaka’da yapılması planlanan toplantıda iki liderin birbirine ticaret konusunda yumruk sallamaya devam etmesi olduğunu kaydetmişti. Ekonomist ayrıca, FED’in duruşunu etkileyebilecek çok az başka şeyin olabileceğini vurgulamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu