Yatırım yapmaya başla!

Jet Airways Artan Petrol Fiyatları ile Değer Kaybeden Para Biriminden Kötü Etkileniyor!

Hindistan genel merkezli havayolu şirketi Jet Airways, yolcu sayısında inanılmaz bir artış yaşamasına rağmen karlılık problemiyle mücadele ediyor. Detaylar şöyle;
Jet Airways Artan Petrol Fiyatları ile Değer Kaybeden Para Biriminden Kötü Etkileniyor!

Hindistanlı havayolu şirketi Jet Airways’in hisseleri dün medyada çıkan haberlerin ardından % 7 oranında düşüş gösterdi. Kaldı ki dünyanın en hızlı büyüyen pazarında rekabet edebilmek için milyar dolarlar harcayan Jet Airways’in hisseleri yıl başından bu yana % 60’ın üzerinde değer kaybetmişti.

Ancak Jet Airways’in CEO’su Vinay Dube konuyla ilgili açıklamasında medya raporlarını yanlış ve kötü niyetli sözleriyle değerlendirdi. Dube, havayolu şirketinin gelirlerini artırmak ve maliyetleri düşürmek için önlemler aldıklarını, ayrıca şirketin çalışanlar ile görüşmelere devam ettiklerini bildirdi.

Hindistanlı Economic Times ise Jet Airways’in çalışanlardan % 25’e varan pay kesintileri almalarını istediklerini söylemişti.

Jet Airways Artan Petrol Fiyatları ile Değer Kaybeden Para Birimi

Ayrıca kaynaklarda; havayolu yönetiminin kilit hissedarlardan gerekli tasarrufları gerçekleştirmek için tam destek aldığı yazılmıştı. Daha öncesinde çıkan haberlerde de Jet Airways’in artan ham petrol fiyatları ve düşen Hindistan rupisine bağlı olarak çalışanların maaşlarında kesinti yapmak durumunda kalacağı belirtilmişti.

HAM PETROL FİYATLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

Financial Express, Hint havayolu şirketinin üst yönetiminin pilotların maaşlarında % 15 civarında bir kesinti yapacağını iddia etmişti.

Jet Airways Problemleri2000 civarında pilotu ve 16 bin kişilik bir işgücüne sahip olan havayolu şirketinin söz konusu kesintileri National Aviation Guild’le müzakere edeceği söylenmişti. Fakat pilotların yönetimin maaş kesintisi önerisini kabul etmeyeceği, alternatif çözümler bulunması gerektiği görüşünü savunacakları kaydedilmişti. Tabii, tüm bu söylentilerin arkasında havayolu şirketinin 11 yıldır kar etmemesi ve personel maliyetlerini düşürme hedefi vardı.

Petrol fiyatlarındaki dalgalanma ve Hindistan rupisinde düşüşle birlikte Jet Airways’in karşısına çok daha fazla engel çıkmıştı.

Jet Airways Hisseleri DüştüBu noktada Center for Asia Pacific Aviation’ın CEO’su Kapil Kaul olayı; “bir tarafta maliyetleriniz önemli ölçüde artıyor diğer tarafta bu maliyetlerin üstesinden gelebilme kabiliyetiniz sınırlanıyor” sözleriyle anlattı: Kaul ayrıca Hindistan piyasasının büyümeye rağmen çoğunlukla karsız olduğunu vurguladı.

Jet Airways CEO’su da Cuma günkü açıklamasında bu zorlukların üzerini çizerek; havayolu endüstrisinin şu anda çok zorlu bir aşamadan geçtiğini dile getirdi. Keza Jet Airways baskı altındaki tek Hintli taşıyıcı da değildi.

Pazar lideri IndiGo’daki kar geçen yılın aynı dönemine göre ikinci çeyrekte % 97 oranında düşmüştü. Yani Jet Airways’in yıl başından bu yana % 60 değer kaybı yaşaması pek şaşırtıcı olmadı.Financial Express, Hint havayolu şirketinin üst yönetiminin pilotların maaşlarında % 15 civarında bir kesinti yapacağını iddia etmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum