Yatırım yapmaya başla!

Jerry Seinfeld’ın 1958 Porsche 356A Speedster Davası Büyüyor!

2016 yılında satılan nadir bir Porsche modeli, Amerika'nın ünlü komedyen ve otomobil tutkunu Jerry Seinfeld'ın başını derde sokmuş.
Jerry Seinfeld’ın 1958 Porsche 356A Speedster Davası Büyüyor!

Amerika’nın ünlü komedyenleriden Jerry Seinfeld, TV programcılığı mesleğinin dışında araba tutkusu olan ve koleksiyona sahip bir kişidir. Farklı türden arabaları sevsede o, tam bir Porsche tutkunu. Onlarca nadir eseri garajında bekleten Seinfeld’in başı biraz sıkıntıda gibi. Davanın nedeni 2016 yılında satılan nadir 356A Speedster!

Alman markanın üstü açık Speedster’leri çok az sayıda üretilmesiyle bilinir. Geçtiğimiz sene 1994 kırmızı bir 911 Speedster satılığa çıkartılmıştı. Dikkatlice restoresi yapılan ve satışa çıkan bu örneğinin fiyatı binlerce dolarla telaffuz ediliyordu. Ancak gördüğümüz yeşil örneği için değerine milyon dolar isteniyor. Bakalım komedyene hangi konudan dava açılmış.

Jerry Seinfeld, dolandırılıcıkla suçlanıyor.

Sahibi olduğu üstü açık 356A’nın satışını 2016 yılında yapsa da 3 senedir konu kapanmamış. Aracı Seinfeld’ten, Fica Frio Limited şirketi satın almış. Florida’da geçekleşen müzayede sonucunda 1.54 milyon dolara 356A Speedster’ın satışı gerçekleştirilmiş. Ancak gelen bilgilere göre şirket, Cuma günü Manhattan federal mahkemesine dava açmış.

Dava konusunda aracın orijinal olmadığı, replika olduğu söyleniyor. Bu durumunda komedyen de aldığı kişinin o şekilde sattığını, modelin tarihçesini araştırmadığını söylemiş.

Araca yüklenen sahte damgasını Fica Frio ortaya çıkarmış.

Milyon dolarlık satış ardından şirket, Porsche’nin gerçek bir 1958 356A olduğunu onaylatmak için bir bayiye götürülmüş. Orada gerçekten de yeşil otantik aracın tam orijinalliği yansıtmadığı belirlenmiş. Sonrasında komedyen Jerry Seinfeld’a ulaşılmış ve özür dileyerek ücreti geri ödemeyi kabul ettiği söylendi.

Davacıya göre hiç bir zaman bu iade gerçekleşmemiş. Seinfeld’ın avukatı durumu “anlamsız” olarak değerlendirmiş. Hatta Fica Fri şirketine aldırış etmeden haksız suçlama diye karşı dava açmış.

Beetle şasisi üzerinde şekillendirilen Porsche 356A Speedster, 1.5L 110 ps’lik bir karbüratörlü motora sahip. Olay şu anda dava aşamasında ve sonuç henüz belli değil. Muhtemelen üstü açık Porsche için orijinallik belgesi alınmaya çalışılacak. Sonucu bizde merak ediyoruz!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum