Yatırım yapmaya başla!

Trump’ın Aday Gösterdiği Powell Yeni FED Başkanı Oldu

Jerome Powell'in adaylığı ABD Senatosu'nda onaylandı. Powell, önümüzdeki ay yeni FED Başkanı olarak göreve başlayacak.
Trump’ın Aday Gösterdiği Powell Yeni FED Başkanı Oldu

ABD Senatosu, Donald Trump’ın ABD Merkez Bankası (FED) Başkanlığına aday gösterdiği Jerome Powell‘i onayladı. Powell’in başkanlığı, Senato’da yapılan oylamada 12’ye karşı 85 oyla kabul edildi.

Halen FED yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan Powell’in görev süresi Şubat ayında bitecek.

Bu görevinin sona ermesiyle birlikte, şu anki başkan olan Janet Yellen’in yerini alarak, FED’in yeni başkanı olacak. Jerome Powell, 2012 yılından beri Yellen ile birlikte çalışıyor. FED’in yeni başkanı olduktan sonra da, Yellen’in yolunu izleyerek kademeli para politikasını sürdürmesi tahmin ediliyor.

Jerome Powell, 55 milyon dolarlık servetiyle 1940’lı yıllardan bu yana başa geçen en zengin FED Başkanı olacak.

Önümüzdeki ay başkanlık koltuğuna oturacak olan Jerome, oldukça yüklü bir servete sahip. Finans sektöründe başarılı bir kariyeri olan Powell’in mal varlığının 55 milyon doları geçtiği biliniyor. Bu bağlamda bakıldığında, son 70-80 yıl içerisinde en zengin FED Başkanı olduğunu söyleyebiliriz.

ABD Merkez Bankası’nın son 40 yıl içerisindeki başkanları arasında, ekonomi derecesine sahip olmayan tek isim oldu.

FED’in geçtiğimiz dönemlerdeki başkanlarını hatırlarsak; Janet Yellen, Paul Volcker, Alan Greenspan ve Ben Bernanke gibi isimlerin ekonomi alanında doktora yaptığını ve akademik kariyerlerinin olduğunu görmekteyiz. Powell ise 1978 yılında bu yana ekonomi derecesine sahip olmayan tek FED Başkanı olma özelliğini taşıyacak.

Ekonomi derecesi olmayan Powell, Donald Trump tarafından aday gösterildiğinde tepki toplamıştı.

FED’in yeni başkanlığı için çok farklı isimler gündemde oldu. Trump tarafından aday gösterilen Powell, finans sektöründe çok başarılı fakat ekonomi doktorasının olmaması birçok kişi ve uzmanlar tarafından kaygıyla karşılanmıştı. Analistlerin yorumlarına göre; Trump’ın Powell’i seçme sebebi tam olarak net değil. İş dünyasındaki başarılı geçmişi, regülasyon ve para politikasının ekonomide yarattığı etkiyi iyi bilmesinden dolayı adaylığa sunduğu düşünülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum