Yatırım yapmaya başla!

FED Başkanı Jerome Powell Ek Gümrük Vergisi Endişelerinden Bahsetti

Powell, konuşmasının ikinci gününde faiz artırımları ile ilgili yorumlarını tekrarlarken, ek gümrük vergisi endişelerinden de bahsetti. İşte detaylar;
FED Başkanı Jerome Powell Ek Gümrük Vergisi Endişelerinden Bahsetti

FED Başkanı Jerome Powell iki günlük konuşmasının Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi oturumunda yaptığı sunumda faiz artırımı yorumlarını tekrarladı. Ek olarak ticaret anlaşmazlığı hakkında da yorumunu yaparak, “korumacılığa dönüşürse kötü olur,” ifadelerini kullandı. Aynı zamanda alüminyum ve çelik ithalatına uygulanan ek gümrük vergisinin etkilerinin henüz görünmeye başlandığını dile getirdi.

Senato’da yaptığı sunumu tekrar eden Powell, ticaret anlaşmazlığı konusunda ne düşündüğüne dair görüşünü de dile getirdi.

Jerome Powell Ticaret Savaşları Endişeleri

FED’in bilançosunun olması gerekenden büyük olmayacağını söyleyen Powell, bilançonun küçültme hızını değiştirmeyeceklerinden bahsetti. Powell, ilk günkü sunumunda kademeli faiz artışlarını sürdürmenin en iyi yöntem olduğunu dile getirmişti. Dolar kuru, Powell’ın bu açıklamaları ile 4,84 liradan başladığı güne 4,80 liranın altını kaydederek veda etmişti.

Açıklamalar sonrasında dolar, önemli paralar karşısındaki gücünü korurken, kuru yeniden 4,80 liranın üzerine çıktı.

Dolar Önemli Paralar Karşısında Güçlendi

Dolar kuru dün 4,7678 lirayı kaydetmiş ve 1 haftanın en düşük seviyesine gerilemişti. Gelişen ülke paraları arasında Türk lirası en çok değer kazanan olmuştu. Buna karşın öğleden sonraki işlemlerde kur yeniden 4,84 lirayı gördü. Akşam saatlerinde ise FED Bej Kitap raporunun açıklanması ve Jerome Powell’ın sunumu sonrasında 4,80 lira seviyelerinde yatay seyretti. Bugüne ise 4,80 seviyelerinden başlangıç yaptı.

Bej Kitap raporunda; ABD’deki üreticiler ek gümrük vergisine dair endişelerini dile getirdiler.

FED Bej Kitap Yayınlandı

FED’in 12 şubesinden gelen analizlerle hazırlanan Bej Kitap, ABD ekonomisinin büyümesine yönelik yorumları da içerdi. Buna göre; ABD’deki 12 eyaletin 10 tanesinin ekonomisinde az da olsa büyüme gözlemlenmesiyle ülke genelinin büyümesinin devam etmesinin beklendiği belirtildi. ABD’nin tüm bölgelerinde ise üreticilerin ek gümrük vergilerine ilişkin endişeli olduklarından bahsedildi.

ABD bölgeleri, işgücü piyasasının sıkı olduğunu ve istihdam edecek kişi bulamadıkları için büyümenin kısıtlandığını da raporladı.

ABD İstihdam Edecek Kişi Bulamıyor

İstihdamın eyaletlerde ılıman olarak arttığına dikkat çekilerek, nitelikli mühendis ve üretim işçileri bulmada sıkıntı çekildiği vurgulandı. Aynı zamanda Bej Kitap’ta gümrük vergisi, Nafta ve politik belirsizlik kelimelerinin bahsedilme sayıları, Donald Trump’ın ticaret gerilimini tırmandırmasıyla hızlı yükseldi.

BlackRock Inc. yöneticileri ise ticaret savaşının Çin’deki yatırımcıları korkutmaması gerektiğini dile getirdi.

BlackRock Yöneticileri Ticaret Savaşı Yorumları

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan BlackRock Inc., ABD ile Çin arasında yükselen ticaret savaşının, ekonomilerin böyle bir gerilime uyum gösterebilme yatkınlıklarından dolayı, Çin’deki uzun dönem yatırımcıların korkmalarını gerektiren bir durum olmadığı vurgulandı. New York’ta konuşan Küresel Hisseler Başkanı Mark Wiseman, “bu zorlu bir uyum sağlama olur. Çin ekonomisine 10 yıllık bakarsak, bu durum kendini düzenleyecektir,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum