Yatırım yapmaya başla!

Son 70 Yılın En Zengin FED Başkanı Jerome Powell Olabilir

Donald Trump'ın aday olarak gösterdiği Jerome Powell, eğer ABD Senatosu tarafından onaylanırsa, son 70 yılın en zengin FED Başkanı olacak. Powell hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.
Son 70 Yılın En Zengin FED Başkanı Jerome Powell Olabilir

Yaklaşık 2 aydır küresel piyasaların odağında yeni FED Başkanı’nın kim olacağı konusu yer alıyor. Geçen bu süreçte söz konusu adaylar üzerinde değerlendirme yapılırken, en güçlü görülen isim de sürekli değişti. Örneğin; bundan birkaç hafta önce ABD Başkanı Donald Trump’a en yakın isim olarak Stanford Üniversitesi Ekonomi Profesörü John Taylor gündemdeydi. Ancak, Trump Perşembe günü yaptığı açıklamada FED Başkanlığı için 64 yaşındaki Jerome Powell ismini verdi.

Donald Trump’ın yeni başkanlık için FED Guvernörü Jerome Powell adını vermesi, piyasalardaki belirsizliği kısmen azaltmış oldu.

Kısmen diyoruz çünkü, Powell’in resmen başkan olabilmesi için ABD Senatosu tarafından da onaylanması gerekiyor. Eğer Powell’in adaylığı senatodan geçerse, Şubat 2018’de göreve geçecek ve son 70 yılın en zengin FED Başkanı olacak.

Jerome Powell 55 milyon dolarlık servetiyle, 1948 yılından bu yana başa geçmiş en zengin FED başkanı olacak.

Powell’i diğer FED başkanlarından ayıran bir diğer özellikle ise ekonomi derecesi bulunmayan tek isim olması. Merkez Bankasının geçmiş dönemlerdeki başkanlarını hatırlayacak olursak; Paul Volcker, Alan Greenspan, Ben Bernanke ve Janet Yellen gibi isimlerin hepsinin ekonomi alanında doktora dereceleri olduğunu görmekteyiz. Bu arada hemen bir dip not olarak belirtelim, Ben Bernanke yeni başkanlıkta görmek istediği kişinin, eski FED Başkanı Janet Yellen olduğunu söylemişti.

Finans sektöründe çok iyi kazanmasına rağmen, Bipartisan Policy Center‘a katılmak uğruna, yıllık 1 dolar maaşı kabul etti.

Jerome Powell Georgetown Üniversitesi’nde hukuk eğitimi görmüş ve kariyerine bu alanda başlamıştı. Ancak daha sonra finans sektörüne yöneldi. ABD Hazine Bakanlığında 3 yıl müsteşarlık yapan Powell, Carlyle Group, Severn Capital Partners ve Global Environment Fund gibi yatırım şirketlerinde yönetici olarak görev yaptı. Kariyerinde çok iyi bir noktaya gelmesine rağmen, Washington merkezli düşünce kuruluşu Bipartisan Policy Center’a katılmak uğruna yüksek maaşlı işini bıraktı ve yıllık 1 dolar maaşı kabul etti.

Trump’ın eski FED Başkanı Janet Yellen’i aday olarak göstermemesi senatodaki demokratların canını sıkabilir.

Her ne kadar piyasalar Jerome Powell’in başkanlığına kesin gözüyle baksa da adaylığı senato tarafından onaylanmayabilir de… Çünkü adaylığın onaylanması için 51 oy gerekiyor ve senatodaki demokratların evet oyu verip vermeyeceği bilinmiyor. 2 ay sürmesi tahmin edilen onay süreci sonunda, bakalım yeni FED Başkanı kim olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum