Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Jeopolitik Risklere Odaklanan Emtialarda Tablo Karışık

Orta Doğu'daki gerilimle artan jeopolitik risklerle artan belirsizlik ortamı geçen hafta emtia piyasasındaki yükseliş eğilimi sınırladı. Detaylar haberde;
Jeopolitik Risklere Odaklanan Emtialarda Tablo Karışık
HABER GİRİŞ

Orta Doğu’daki savaşın genişlemesine ilişkin belirsizlik ve Amerika Merkez Bankası’nın şahin para politikasının beklentilerden uzun süreceğine yönelik endişeler piyasalarda etkisini gösteriyor. Emtia piyasası ise gelişmelerin ardından küresel etkenlerden zaten dalgalı olan seyrini hızlandırdı.

FED Başkanı Jerome Powell’ın sözleri varlık fiyatlarını etkilerken, ABD’den gelen ekonomik büyüme ve iş gücü talebinin dayanıklılığını gösteren makroekonomik veriler yakından takip ediliyor.

Açıklanan verileri dikkatle izlediklerini ve büyümenin sürekli olarak trendin üzerinde olduğuna işaret eden Powell, iş gücü piyasasındaki sıkılığın azalmadığına dair ek kanıtların para politikasının daha çok sıkılaştırılmasını gerektirebileceğini vurguladı.

Altına Olan Talep Güçlendi

Orta Doğu’daki çatışmalar ve FED Başkanı Powell’ın yaptığı şahin tonlu sözle yönlendirmelerine rağmen güvenli liman olarak nitelendirilen altına talep güçlü kalmaya devam etti.

Geçen hafta Cuma günü altının ons fiyatı 1.997 dolarla Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyeyi test ederek haftayı yüzde 2,5 artışla 1.981 dolardan tamamlamıştı.

GCM Yatırım Banner

16-20 Ekim haftası gümüş yüzde 2,9, platin ise yüzde 1,6 artarken, paladyum yüzde 4,3 düşüş göstermişti. Otomobillerde kullanılan katalitik konvartöre olan arz endişelerinin sürmesinin etkisiyle paladyum fiyatları düşüşünü 5. haftaya taşımıştı.

Brent Petrolün Varil Fiyatı Arttı

Diğer bir taraftan Çin’de beklentilerden iyi gelen makroekonomik verilerin gümüşü olumlu etkilediği görüldü. İsrail-Filistin çatışmasının petrol arzını etkileyebileceğine yönelik korkulara paralel olarak Brent petrolün varil fiyatı, haftayı yüzde 1,4 artışla 91,3 dolardan tamamlamıştı.

Dünya’nın derlediği haberde, Amerikan Petrol Enstitüsü’nün ülkenin ham petrol stoklarında bir önceki hafta 4 milyon 383 bin varil düşüş tahmin edildiğini duyurduğunu anımsattı. Piyasa beklentisi ise stokların 1 milyon 267 bin varil azalacağı yönündeydi.

İran’ın Müslüman ülkelere İsrail’le petrol ambargosu uygulanmasına yönelik çağrı yapması da Brent petrol fiyatlarını yukarı yönlü hareket etmesinde etkili oldu. New York Ticaret Borsası’nda işlem gören doğal gazın fiyatı ise yüzde 10,4 azaldı.

Küresel piyasaları etkileyen endişeler baz metallerde de oynaklığa sebep oldu. Tezgah üstü piyasada geçen hafta bakır yüzde 0,5, çinko yüzde 0,7, alüminyum yüzde 0,8 değer kaybetti. Bu karşın geçen hafta kurşun yüzde 2,3 ve nikel yüzde 0,8 değer kazandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.