Paylaşım

Jeopolitik Gerginlik Petrole Yaradı


 

Dün sabah saatlerinde Suriye sınırında Türk Hava Kuvvetleri tarafından bir Rus uçağının düşürülmesi gündemde bomba etkisi yarattı. İki ülke arasında devam etmesini dilemediğimiz bir gerginlik yaşandı. Rusya ve Türkiye arasında yaşanan jeopolitik gerginlik, petrole yaradı ve fiyatlar yükselişe geçti.

Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Batı ülkeleri ile Rusya arasında gerginliğin artacağı endişesi ile ham petrol fiyatlarında artış görüldü. Bu sabah itibariyle Brent ham petrol 14 sent artarak 46.26 dolara yükseldi. ABD ham petrolün fiyatı da 4 sent artışla varil başına 42.91 dolara geldi.

Öte yandan 4 Aralık tarihinde yapılacak olan OPEC toplantısında yeniden arz dengelerinin masaya yatırılması bekleniyor. Petrol fiyatlarının yükselmesinde, düşürülen Rusya uçağından önce OPEC toplantısı söylentileri de etkili oldu. Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Pazartesi günü yaptığı açıklamada piyasa istikrarını sağlamak amacıyla OPEC içi ve dışı tüm petrol üreticileri, ihracatçılarıyla işbirliği yapma çabası içinde olduklarını bildirdi.

Sydney’de Ayers Alliance Securities’den Jonathan Barratt; “Piyasa muhtemelen OPEC toplantısına rehberlik edecek her bilgiyle dalgalanacak. Volatilite devam edecek,” şeklinde görüş bildirdi.

Bugün ABD’de ham petrol stokları verileri açıklanacak. Piyasanın yakından takip ettiği bu verilerde, stokların bu dönem 1,200 milyon varil artması bekleniyor. Analistler ise stoklarda bir artış olması durumunda, kısa vadede yeniden satışları gündeme getireceğini belirtiyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Türkiye’nin Rus savaş uçaklarını düşürmesinin iki ülke arasında ciddi sonuçlar doğuracağını söylemesinin ardından, petrol vadelileri New York’ta %0.5 kadar geriledi. Bu akşam açıklanacak olan Enerji Enformasyon Ajansı (EIA) ABD haftalık ham petrol stokları açıklanacak. Bu durumun, stok verilerinin yükselişini dokuzuncu haftaya taşıması bekleniyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın