Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Jeoloji Uzmanı Pampal: “Daha Büyük Deprem Yaratabilirdi”

Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Süleyman Pampal, dün Hatay'daki deprem ile ilgili konuşarak önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde..
Jeoloji Uzmanı Pampal: “Daha Büyük Deprem Yaratabilirdi”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye, 16 gün önce Maraş merkezli gerçekleşen ve 11 ili etkileyen deprem ile derinden sarsıldı. Özellikle Hatay ve Maraş’ta büyük yıkıma neden olan depremde artçı sarsıntılar devam ediyor. Arama kurtarma çalışmaları tamamlanmak üzereyken dün akşam saatlerinde Hatay’da 6,4 ve 5,8 şiddetinde deprem gerçekleşti. Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Süleyman Pampal, deprem ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“Daha Büyük Deprem Yaratabilirdi”

TV100’e katılan Pampal, Hatay’da meydana gelen sarsıntının yeni bir deprem olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Depremin gerçekleştiği fay, bilinen ve haritalanmış bir fay. Bu fay kırıldı ve daha büyük bir deprem yaratabilirdi. 6,7- 6,8 civarında deprem yaratma potansiyeli vardı. Bu fay Kıbrıs tarafında doğru devam ediyor. Bundan sonra o bölgede kırılabilir ama daha büyük bir deprem olmaz diye düşünüyoruz.”

Dün akşam gerçekleşen deprem sonrasında tsunami uyarısı hakkında konuşan Pampal, böyle bir durumun olmadığını ve uyarıların geri alındığını söyledi.

Güneydeki Afrika Levhası ile Kuzeydeki Anadolu Levhasının sınırını teşkil eden bölgede bu depremler ile bağlantılı olmayan bir deprem olursa işte o zaman tsunami uyarısının gündeme geleceğini kaydetti. O sınırda meydana gelecek büyük yıkıcı bir depremde Akdeniz kıyılarında tsunami tehlikesi olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.